Dla osób wierzących, ślub w kościele to wielkie i istotne wydarzenie. Wśród katolików małżeństwo bez ceremonii kościelnej jest trudne do wyobrażenia. Jednakże Kościół katolicki wprowadził kilka twardych reguł, które muszą być spełnione, aby pary mogły stanąć przed ołtarzem.
Czytaj także: Mazowieckie. Ślub zmienił się w koszmar przez narkotyki
Jednym z ważniejszych kryteriów jest kwestia wieku przyszłych małżonków. Tutaj występują znaczące różnice w zależności od płci. Mężczyźni muszą mieć ukończone 18 lat, a kobiety muszą mieć ukończone 16 lat, aby mogły zawrzeć związek małżeński.
Oczywista przeszkoda to poligamia. Jeśli którakolwiek z osób jest już w związku małżeńskim z kimś innym, ślub kościelny nie będzie możliwy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inne przeszkody to niemożność podjęcia współżycia seksualnego, święcenia kapłańskie mężczyzny lub śluby wieczystej czystości złożone przez kobietę. Prawo kościelne zabrania również zawarcia małżeństwa, jeśli jedno z narzeczonych siłą zmusiło lub uprowadziło drugą osobę. Ślub może nastąpić tylko za zgodą obu stron.
Problem pojawia się również wtedy, gdy jedna z osób nie jest ochrzczona. W takiej sytuacji katolik musi obiecać, że będzie starać się, aby ich dzieci przyjęły chrzest i były wychowane zgodnie z naukami Kościoła.
Co więcej, nawet jeśli para żyje razem od lat, ksiądz może odmówić ślubu z powodu jawnego i długotrwałego konkubinatu. Istnieje jednak możliwość uzyskania dyspensy od tej zasady.
Nie mogą również zawierać małżeństwa osoby spokrewnione. Co ciekawe, małżeństwo zostaje unieważnione w przypadku popełnienia morderstwa. Kiedy jedna z osób zamorduje swojego współmałżonka, w oczach Boga ich małżeństwo przestaje istnieć.
Kościół katolicki w Polsce to największa grupa wyznaniowa, kierowana przez biskupów należących do Konferencji Episkopatu. Obecnym przewodniczącym jest arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
Przynależność do Kościoła w Polsce deklaruje nawet 27 mln osób, czyli ok. 71 proc. populacji. W ostatnim czasie mnóstwo osób decyduje się na odejście. Już w 2021 roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego alarmował, że jedynie 28,3% wiernych uczestniczy we mszy.
Czytaj także: Wyszła za Masaja. Kobiety z Europy błagają ją o jedno
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.