Na czas zimowy przechodzimy zawsze w ostatnią niedzielę października. Czas letni zaczyna natomiast obowiązywać w ostatnią niedzielę marca. Te zasady uwzględniono w dyrektywie Unii Europejskiej z 2001 roku.
Już niebawem ponownie będziemy zmieniać czas. W nocy z 29 na 30 października 2022 roku należy przedstawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dobra informacja jest taka, że dzięki temu zabiegowi będziemy spać godzinę dłużej.
Od tego momentu obowiązywać będzie w Polsce czas zimowy. Jest on naturalny dla naszej lokalizacji.
Czas letni, który przestanie obowiązywać 30 października, został wprowadzony w celu oszczędzania energii oraz po to, aby wydajniej korzystać ze światła słonecznego. Zmiany czasu na letni w Polsce obowiązywały w okresie międzywojennym, a także w latach 1946-1949 oraz 1957-1964. Od 1977 roku stosowane są nieprzerwanie - podkreśla money.pl.
Aktualnie wiele osób czy instytucji kwestionuje sens zmiany czasu na letni. Ten zabieg wprowadza pewne komplikacje. Chodzi choćby o to, że pociągi, które kursują w nocy, muszą zatrzymywać się na godzinny postój na stacjach. Pracownicy na nocnych zmianach muszą natomiast pracować godzinę dłużej.
Kiedy ostatnia zmiana czasu w Polsce?
Unijna dyrektywa z 2019 roku zakładała, że zmiana czasu zostanie zniesiona w marcu 2021 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mieli stwierdzić, że inicjatywa leży po stronie państw członkowskich.
Prace nad planowanymi zmianami zostały w pewnym momencie zawieszone. Doprowadziła do tego między innymi pandemia COVID-19. Wobec tego nic nie wskazuje na to, że najbliższa zmiana czasu będzie dla nas już ostatnią.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.