Chronotyp to nic innego, jak indywidualne uwarunkowanie, rodzaj zegara biologicznego, odpowiadającego za nasze funkcjonowanie w ciągu doby. Nie od dziś wiadomo, że część ludzi jest bardziej produktywna rano, a część największy przypływ energii czuje wieczorami. Świadomość własnego chronotypu może nam pomóc w lepszej organizacji, wydajności oraz zachowaniu dobrego samopoczucia.
Jakie siedzi w tobie zwierzę? To warto wiedzieć
Chronotyp jest zależny od genu PERIOD3, który odpowiada za regulację cyklu czuwania oraz snu. Jeśli zatem dowiemy się, jaki dokładnie jest nasz chronotyp, będziemy mogli planować sen zgodnie ze swoim zegarem biologicznym. Wyróżniamy cztery grupy chronotypów, którym odpowiadają kolejne nazwy gatunków zwierząt.
Delfin
Osoby o tym chronotypie nie potrzebują dużo snu. Można wręcz stwierdzić, iż większość czasu spędzają w trybie czuwania. Według specjalistów wśród populacji znajduje się jedynie 10 procent ludzi o tym chronotypie. Deilfiny bardzo często cierpią na bezsenność.
Lew
Lwy to typowe ranne ptaszki, które właśnie we wczesnych godzinach wykazują największą motywację do działania. Nie mają żadnego problemu z porannym wstawaniem. Przy tym wszystkim również nie potrzebują zbyt dużo snu. Najlepiej czują się, kiedy pobudka jest około 5:30, a do łóżka kładą się około 22.
Niedźwiedź
Niedźwiedzie cenią sobie naturalne światło i to właśnie ono wyznacza ich dzienny rytm. Najwięcej energii czują rano oraz wczesnym popołudniem. Niedźwiedzie dostosowują się do otoczenia; im mniej światła słonecznego, tym więcej potrzebują snu. Według naukowców niedźwiedzie stanowią najliczniejszą reprezentację.
Wilk
Wilki to typowe nocne marki, które największą motywację do działania odczuwają wieczorem oraz w nocy, przez co rano mają poważne problemy ze wstaniem. To właśnie budziki wilków dzwonią z powodu włączania kilku kolejnych drzemek. Dla wilków zatem jest najlepiej, o ile to możliwe, pracować na drugą zmianę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: o2pl