Rady, jak przechowywać chleb latem, znalazły się między innymi na łamach Daily Mail. Za tym, że pieczywo zaskakująco szybko "łapie" pleśń, stoi połączenie wilgoci i upału. To idealne warunki do szybkiego namnażania się grzybów odpowiedzialnych za nalot.
Chleb – jak go przechowywać latem? Musisz przestrzegać tych zasad
Jeśli na naszym pieczywie już pojawiła się pleśń, nie spożywajmy go pod żadnym pozorem. Inaczej narażamy się na poważne sensacje żołądkowe. Nie działa również metoda, polegająca na odkrojeniu tego kawałka, na którym pojawił się nalot.
Przeczytaj także: Zboże tanieje, a... chleb drożeje. Ekspert zabrał głos
Birgit Brendel, niemiecka ekspertka od spraw żywienia, podkreśla, że chleb należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. Jednocześnie zaprzecza, aby było to równoznaczne z koniecznością trzymania pieczywa w lodówce. Wręcz przeciwnie, stanowczo odradza podobne rozwiązania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Rosjanin poszedł do polskiego sklepu. Spojrzał na ceny chleba i osłupiał
Ostatecznie Birgit Brendel radzi więc, żeby zarówno świeże, jak i krojone pieczywo przechowywać w miarę chłodnym miejscu. Sprawdzi się tu np. zamknięta szafka kuchenna. Kiedy jednak mamy do czynienia ze średnią wilgotnością powietrza, najlepiej sprawdzą się naczynia ceramiczne.
Jak argumentuje niemiecka ekspertka, przechowywanie pieczywa w naczyniach ceramicznych to najlepszy możliwy sposób. Brendel przywołuje fakt, że chleb może w nich "oddychać", ponieważ następuje swobodna wymiana świeżego powietrza i wilgoci. Do zaburzenia cyrkulacji przyczyniają się plastikowe oraz papierowe torby, w które pakuje się zakupy, dlatego po przyjściu do domu należy jak najszybciej się ich pozbyć.
Przeczytaj także: Sprzedają chleb na kromki. Oferta piekarni w sieci wywołała dyskusję
Birgit Brendel wyjaśnia też, dlaczego przechowywanie chleba w lodówce to nie jest dobry pomysł. Wskazuje, że w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia zarówno smaku, jak i tekstury pieczywa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.