- Wiele osób lubi pić herbatę, kawę lub inne gorące napoje. Jednak według naszego raportu picie bardzo gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko raka przełyku, dlatego wskazane jest poczekać, aż gorące napoje ostygną przed wypiciem — podkreśla autor badania opublikowanego na łamach "International Journal of Cancer", dr Farhad Islami z American Cancer Society.
Badanie było prowadzone od 2004 roku na grupie 50 tysięcy uczestników. Wnioski ekspertów? Osoby, które piły dziennie więcej niż dwie duże filiżanki herbaty (mniej niż 0,7 litra) o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, były o wiele bardziej narażone na zachorowanie na raka przełyku. To ryzyko wzrosło u nich aż o 90 procent.
Herbata – właściwości zdrowotne
Poza tym, że sposób picia herbaty bywa niebezpieczny dla zdrowia, napar z liści ma wiele właściwości zdrowotnych, o których warto wiedzieć. Szczególnie sprawdzi się przy dolegliwościach żołądkowych.
Czarna herbata jest nieprzypadkowo polecana przez lekarzy do łagodzenia objawów zatrucia pokarmowego. Działa odkażająco, przynosi ulgę i łagodzi ból żołądka poprzez regulację soków trawiennych. A wszystko to dzięki teinie.
Jak parzyć herbatę?
Czarną herbatę należy parzyć nie dłużej niż 3 minuty. W przypadku dłuższego parzenia zyska gorzki smak i straci część pobudzających właściwości.
Herbatę należy pić bez dodatków takich jak cukier, imbir, miód czy cytryna. W Polsce jednak przyjęło się, że napar jest spożywany ze wstawkami, szczególnie w okresie zimowym i przeziębieniowym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.