Nie wszystkie odmiany chryzantem są jednoroczne. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę. Warto sprawdzić, jaki gatunek zakupiliśmy, aby dowiedzieć się, czy może przezimować i zakwitnąć ponownie.
W jaki sposób przechować chryzantemy, które są bylinami?
Sadzonki, które należą do wieloletnich, to okazy z rodzaju Dendranthema. W tym zestawie znajdziemy m.in. chryzantemy doniczkowe, rabatowe oraz te, które są przeznaczane na kwiaty cięte. Jeżeli posiadamy jedną z tych odmian, spokojnie przetrwa do następnego roku, jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza niezwykle istotna kwestia to umiejętne przycinanie. Od razu po przekwitnięciu chryzantemy, przycinamy jej pędy w taki sposób, aby miały wysokość kilku centymetrów. Wówczas roślinę wraz z doniczką przenosimy do pomieszczenia, aby jej nie narażać na działanie mrozu.
Chryzantemy trzeba przezimować w jasnym pomieszczeniu, gdzie nie będą miały problemu z dostępem do światła słonecznego. Wewnątrz naszej "przechowalni" powinna panować temperatura 4-6 stopni. Przez całą zimę musimy też doglądać sadzonek i je podlewać. Choć tę czynność wykonujemy rzadko, nie możemy jej pomijać.
Na wiosnę będą wypuszczać pąki. Trzeba wówczas zadziałać od razu
Pierwsze pączki dobrze przezimowanych chryzantem pojawią się już wczesną wiosną, w okolicach marca. Wtedy doniczki należy przestawić do pomieszczenia, w którym jest wyższa temperatura i ustawić je przy oknie.
Zwiększamy wówczas częstotliwość podlewania. Gdy zauważymy, że pędy mają już kilka centymetrów, przycinamy wierzchołki zaraz nad 4-5 liściem rośliny. Ogrodnicy doradzają, aby ten zabieg powtórzyć jeszcze co najmniej dwa razy - dzięki temu sadzonki będą gęste i o ładniejszej formie.
Kiedy nadejdzie wiosna, zaczynamy też proces hartowania chryzantem. W tym celu wystawiamy je na zewnątrz na kilka godzin. Oczywiście nie wykonujemy tej czynności w trakcie przymrozków. Hartowanie najlepiej wykonać w maju.