Nawyk używania toalety jak drugiego kosza na śmieci zlokalizowanego w innej części domu, to problem wielu gospodarstw domowych. Pracownicy miejskich sieci wodno-kanalizacyjnych w wielu miastach podkreślają, że jako społeczeństwo mamy z tym spory problem i nie zawsze odpowiednią wiedzę.
Po kawie fusy, okruchy z chleba wrzucaj do kosza, właśnie tak trzeba
Zabawne rymowanki, kampanie informacyjne czy ulotki roznoszone do skrzynek pocztowych nie przynoszą pożądanego efektu, dlatego za temat uświadamiania społeczeństwa coraz częściej biorą się influencerzy.
Mogę się założyć, że wiele osób myśli sobie 'ach przecież to mała nitka dentystyczna, przecież nic nie popsuje', 'to tylko jeden patyczek higieniczny, przecież nie będę z nim teraz chodzić przez cały dom do kosza', itp. A co ta jedna mała rzecz może zrobić kiedy połączy się z setkami tych innych małych rzeczy, które wyrzucone były przez inne osoby? - pyta na swoim Instagramie mama.chemik.
I mają rację, ponieważ lista rzeczy, które za nic w świecie nie powinny znaleźć się w muszli klozetowej jest o wiele dłuższa.
W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku przez European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services udowodniono, że hydraulicy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zmagali się z uszkodzeniami spowodowanymi nawilżanymi chusteczkami wyrzucanymi do toalet o łącznej wartości 1 miliarda euro. Mieszkańcy bezmyślnie spłukiwali je w toaletach, przez co zatykane nagminnie rury pękały, w konsekwencji prowadząc do zalewania ulic.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inną, często spłukiwaną w toaletach grupą produktów są resztki z naszych stołów. I nie chodzi tylko o to, że większe kawałki pokarmów mogą zatkać toaletę. Notoryczne ich wyrzucanie do muszli klozetowej jest jak zaproszenie gryzoni żyjących w kanalizacji do naszego domu. Warto o tym pamiętać nim wygłodniały szczur zagnieździ się w naszej toalecie.
Eksperci przestrzegają także przed wlewaniem oleju i innych tłuszczy. Może to spowodować niedrożność rur, bo w niskich temperaturach olej osadza się na wnętrzu rur i tężeje.
Toaleta to nie popielniczka
Wyrzucanie do toalety zawartości popielniczki tak powszechne w polskich domach może doprowadzić do uszkodzeń mikroflory w oczyszczalni ścieków. Dyskusyjne są także odchody np. z kociej kuwety. W połączeniu z kamiennym żwirkiem zwiększają niedrożność kanalizacji. Gdy tylko mamy wątpliwości co zrobić z tego typu produktami warto zajrzeć na strony MPO i skorzystać z poradnika na temat segregacji odpadów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.