Trendy na popularnych platformach społecznościowych nierzadko poza samym aspektem rozrywkowym mogą pokazywać pewne niuanse między pokoleniami. Tak jest, chociażby w przypadku zyskującego coraz więcej fanów trendu nazwanego ""lazy girl job" czyli leniwa/łatwa praca dla dziewczyn.
W krótkich filmikach oznaczonych hashtagiem #lazygirljob możemy zobaczyć, jak młode dziewczyny chwalą się swoją pracą. To, co ją charakteryzuje, to praca zza biurka, która w dużej mierze składa się z łatwych i przyjemnych czynności przerywanych wieloma długimi przerwami. Często pokazywane są tam również zalety danego zawodu.
To, co może przyciągać uwagę, to że trend ten prawdziwym hitem stał się wśród przedstawicieli pokolenia Z. To właśnie o tej grupie od lat mówi się, że jedyne czym kieruje się w życiu, to dążenie do jak największej wygody. Jak tłumaczy jednak w rozmowie z portalem Interia psycholożka, może być to reakcja na zmiany otoczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trend pokazuje reakcje młodszych pokoleń na zmiany
Z jednej strony ten trend może dać nam informacje o nastawieniu młodszych pokoleń co do samej kariery. Dla nich kariera, sukces w rozumieniu takim, w jakim pojmowały to starsze pokolenia, przestał być aktualny, atrakcyjny i pociągający - mówi w rozmowie z portalem Interia Żaneta Rachwaniec, psycholożka i psychoterapeutka.
Jednocześnie analizując ten trend, można dojść do znacznie dalszych wniosków. Jak twierdzi psycholożka, głównym problemem młodych ludzi jest brak jakiegokolwiek przełożenia ciężkiej pracy na warunki życia. Tym samym wiele osób rezygnuje z bezcelowych starań, na rzecz większej wygody.
Mówią wyraźnie o tym, że mimo ciężkiej pracy i tak nie mogą zarobić na mieszkanie, nie stać ich na raty kredytu. Wcześniejsze pokolenia mogły mieć takie przeświadczenie, że jeśli będziemy pracować to uda nam się zbudować dom, spłacić mieszkanie, to było dla nas osiągalne. Dla młodszego pokolenia już nie jest - zauważa Rachwaniec.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.