Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Beata Bialik
Beata Bialik | 
aktualizacja 

Obca kobieta dzwoniła, płacząc. Położna z Podhala opowiada o dramacie

43

Temat przemocy domowej wśród górali jest niestety wciąż aktualny. Ola i Maja, mieszkanki Podhala nawołują do podpisywania stworzonej przez siebie petycji w internecie i mówią wprost: "Od niemal 18 lat zakopiańscy radni blokują przyjęcie przepisów, które chronią ofiary przed oprawcami". O opinie na ten temat pytamy mieszkanki Zakopanego.

Obca kobieta dzwoniła, płacząc. Położna z Podhala opowiada o dramacie
Renata Piżanowska, położna z Podhala, która opowiedziała nam o przemocy wobec kobiet w regionie. (Facebook, Renata Piżanowska, Renata Piżanowska,)

O Zakopanem w kontekście tematu przemocy domowej jest głośno od lat. Mimo prób garstki radnych, tamtejsi urzędnicy dziesięciokrotnie odrzucali wprowadzenie przepisów wspierających ofiary. Teraz temat powrócił za sprawą petycji powstałej z inicjatywy dwóch mieszkanek gminy. Ola i Maja zwróciły się w niej bezpośrednio do pracowników ratusza:

Drodzy radni! Dlaczego notorycznie banujecie przepisy? Dlaczego wycieracie sobie usta ideologiami, religią, poglądami? Czy macie coś na sumieniu?

Dalej autorki petycji odwołują się do swojego doświadczenia i wprost piszą, że jako kobiety doświadczające przemocy na własnej skórze, osobiście poznały "brak możliwości działania ze strony policji jeśli chodzi o proces udowadniania winy sprawcy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przemoc domowa wobec dzieci. Niebezpieczne zjawisko nasila się w Polsce

Zakopane: radni przyjmą uchwałę antyprzemocową?

Okazuje się, że ich petycja przynosi skutek, a po latach stagnacji radni z Zakopanego zapowiadają pochylić się nad uchwałą, choć wcześniej twierdzili, że jest ona niezgodna z Konstytucją.

Projekt uchwały antyprzemocowej trafi pod obrady już 4 grudnia. Zapytaliśmy mieszkanki Podhala, co sądzą na ten temat i jak wygląda problem przemocy w zamieszkiwanym przez nie regionie.

Pani Renata, położna: na Podhalu jest przyzwolenie na nieszanowanie kobiet

Jedną z osób, które bez zastanowienia podpisała petycję, jest Renata Piżanowska z Nowego Targu na co dzień pracująca jako położna.

Parę miesięcy temu otrzymałam telefon od zupełnie nieznanej kobiety. Była wystraszona, prosiła o pomoc, płakała w słuchawkę. Nie znałam tej osoby. Okazało się, że mieszka nieopodal i wie, jaki mam zawód. Zdobyła się na odwagę, żeby w taki sposób szukać dla siebie pomocy i wsparcia - mówi położna.

Dzwoniącą okazała się młoda matka z dwójką dzieci, którą przemocowy partner wyrzucił z domu. Kobieta wyszła z dziećmi tak, jak stała bez wózka i pampersów.

Wcześniej partner szarpał ją na oczach dzieci, w końcu po prostu wypchnął ją z mieszkania. Wołała o pomoc z balkonu, ale nikt nie reagował, bo ludzie tutaj nie lubią się wtrącać - opowiada pani Renata.

I dodaje, że mieszkańcy Podhala często boją się udzielać pomocy czy angażować, w obawie, że odwróci się to przeciwko nim.

Na Podhalu jest ciche przyzwolenie na nieszanowanie kobiet i własnych dzieci. Dochodzą też do tego zwierzęta. Z moich obserwacji wynika, że wielu górali stosuje przemoc fizyczną w stosunku do kobiet, okazuje im całkowity brak szacunku. Jednak wiele z tych historii odbywa się w zamknięciu i w ciszy. Kobiety nie proszą o pomoc, boją się - podkreśla w rozmowie z o2.pl

Mieszkanka Zakopanego: Nikt się nie chce wtrącać, bo rodzina to świętość. Tak to u nas wygląda

Położnej wtóruje chcąca zachować anonimowość mieszkanka Zakopanego, która petycję podpisała krótko po tym jak informację o niej znalazła w lokalnych mediach.

"To nie powinno być tak, że człowiek z problem przemocy domowej ma kombinować, chodzić, szukać, prosić się i obijać od ściany do ściany" - mówi w rozmowie z o2.pl i dodaje, że w mieście takim jak Zakopane "pomoc w przypadku przemocy domowej często polega na 'dobrej woli' przedstawiciela instytucji interweniującej".

Jeśli nie ma się dokąd pójść ze swoim problemem, to często rezygnuje się całkiem z szukania takiej pomocy. Człowiekowi się odechciewa, albo nie ma zwyczajnie psychiki, żeby szukać tej pomocy czy nagłaśniać problem. Albo też często wierzy w to, że "nic się nie stało" - komentuje.

Jej zdaniem na Podhalu powinno istnieć konkretne miejsce, placówka, telefon, na który można zgłosić się po pomoc, wiedząc, że ktoś zajmie się ofiarą i podejmie konkretne działania bez bagatelizowania problemu.

I choć kobieta przyznaje, że wśród górali jej zdaniem "skala przemocy domowej nie różni się od innych miejsc w Polsce", to "gdzie indziej istnieje ustawa antyprzemocowa i osoby pokrzywdzone mają szansę liczyć na jakąś ustawową pomoc i ochronę" - tłumaczy.

Ewa: Na Podhalu brudy pierze się u siebie

Z podobnych przyczyn uchwałę popiera Ewa, która do Zakopanego przyjechała z Łodzi kilkanaście lat temu. Jest pedagożką i trenerką, zajmuje się coachingiem i jak podkreśla, w rozmowach z klientkami często słyszy o strachu przed reakcją męża.

Jak zaczęłam tu mieszkać i pracować w 2005 roku wiele kobiet szukało pomocy, ale nie wiedziały, gdzie się zgłosić. Bały się, że te informacje dotrą do ich domów, do mężów i że znowu się pojawi przemoc i bicie - wspomina. - Moje klientki mówiły mężom, że jadą na zakupy do Krakowa i wtedy miały kilka godzin spokoju.

Ewa opowiada, że mimo lat spędzonych w górach widzi, że takie podejście zmienia się bardzo wolno. "Przemoc jest po cichu akceptowana przez całe pokolenia, a mówienie o problemach wciąż jest tutaj uznawane za słabość".

Kobiety nie mówią o przemocy, boją się odrzucenia rodziny czy potępienia ze strony koleżanek, bo tak tu się tego nie robi. Rozmawiając z kobietami na Podhalu słyszałam, że brudy pierze się u siebie, a nie wylewa na zewnątrz - mówi w rozmowie z o2.pl

Dlatego jej zdaniem tak ważne jest wprowadzenie uchwały antyprzemocowej na Podhalu. "Zacznie być o tym głośno, ludzie będą rozmawiać na ten temat. Może coś się zmieni w świadomości ludzi, a doradcą kobiet przestanie być w końcu wstyd?" - zastanawia się Ewa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić