Nauka modlitw, częste spotkania w kościele, a do tego codziennie obowiązkowe roraty o 6 rano w Adwencie.
O tym, jak obciążające jest przystąpienie do sakramentu bierzmowania, na łamach portalu edziecko.pl opisuje jedna z matek nastolatki, która w maju przyszłego roku zdecydowała się przyjąć sakrament.
Bierzmowanie w kościele katolickim przez osoby wierzące traktowane jest jak "matura". To sakrament świadczący o dojrzałości religijnej. W liście do redakcji portalu parentingowego jedna z matek opisuje jak przebiegają przygotowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje, że aby móc być w ogóle do niego dopuszczonym, trzeba wielu trudnych wyrzeczeń, które są niezwykle obciążające szczególnie dla nastolatków.
Pochodzę z rodziny wierzącej i tak też wychowuje swoje dzieci - zastrzega na początku kobieta i opisuje dalej sytuację - Starsza córka przygotowuje się aktualnie do bierzmowania, które przyjmie w przyszłym roku w maju. Jednak to, ile trzeba zrobić, aby dostać bierzmowanie, przechodzi ludzkie pojęcie. Nie mogę patrzeć na to, jak ona się męczy podczas tych wszystkich przygotowań.
Dalej kobieta wymienia szereg obowiązków jakie ciążą na osobach przygotowujących się do bierzmowania. Okazuje się, że wśród nich są także obowiązkowe roraty.
Ksiądz każe chodzić córce na roraty na 6 rano w Adwencie. Grozi, że nie dopuści do bierzmowania, jeśli którekolwiek z dzieci oleje to sobie. Córka wstaje po 5, później idzie do kościoła, a kiedy wraca to ledwo ma czas na śniadanie i idzie do szkoły, w której siedzi do późnego popołudnia. Ona nawet nie ma czasu, żeby się wyspać - narzeka matka.
I dodaje, że rozumiałaby, gdyby taki wymóg był na przykład raz w tygodniu. "Jednak on zapowiedział, że mają być przynajmniej 15 razy, a to aż trzy dni w tygodniu. Szkoda mi dziecka, bo widzę, że się męczy" - pisze kobieta.