Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Odśnieżasz tak panele fotowoltaiczne? Możesz je trwale uszkodzić

38

Zimą wiele osób zastanawia się, czy zasypane śniegiem panele fotowoltaiczne wymagają odśnieżania. Czy rzeczywiście brak śniegu na panelach zwiększy ich wydajność? Sprawdź, czy warto usuwać śnieg z paneli fotowoltaicznych.

Odśnieżasz tak panele fotowoltaiczne? Możesz je trwale uszkodzić
Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne? (Adobe Stock, RossHelen)

Na pierwszy rzut oka, panele fotowoltaiczne przykryte grubą warstwą śniegu mogą wydawać się całkowicie bezużyteczne. W końcu promienie słoneczne, które są niezbędne do generowania energii, zdają się niemal całkowicie blokowane. Rzeczywiście, zimą wydajność paneli spada, często do poziomu niemal zerowego. Dużą rolę grają tu nie tylko same opady, ale również krótsze dni i mniejsza ilość dostępnego światła słonecznego. Czy zatem warto odśnieżać panele fotowoltaiczne, by zwiększyć ich wydajność?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Moment katastrofy lotniczej w Kazachstanie. Nagrania świadków

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne?

Mimo że idea odśnieżania paneli może wydawać się logiczna, należy dobrze przemyśleć to działanie. Pierwszym czynnikiem, który trzeba rozważyć, jest bezpieczeństwo. Prace na wysokości, szczególnie zimą, kiedy dachy mogą być oblodzone i śliskie, są obarczone ryzykiem upadku, co czyni je zwyczajnie niebezpiecznymi.

Drugim aspektem jest możliwość uszkodzenia paneli. Narzędzia mogą porysować delikatną powierzchnię paneli, trwale zmniejszając ich zdolność do produkcji energii. Korzyści z odśnieżenia, w większości przypadków, mogą okazać się znikome, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nawet po usunięciu śniegu, zimą wydajność pozostaje znacznie niższa. Dlatego odradza się odśnieżanie, chyba że mamy pewność, że odśnieżanie można przeprowadzić bez ryzyka.

Jak bezpiecznie odśnieżyć panele?

Jeśli jednak zdecydujemy się na usunięcie śniegu z paneli fotowoltaicznych, warto zastosować techniki minimalizujące ryzyko uszkodzenia ich powierzchni. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie miękkiej szczotki, która pozwala na bezpieczne usunięcie pokrywy śnieżnej bez narażania delikatnej powierzchni. Odradza się stosowanie takich narzędzi jak łopaty do odśnieżania czy szczotki z twardym włosiem, gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni paneli.

Podczas odśnieżania paneli nie należy składować usuwanego śniegu w jednym miejscu, gdyż jego ciężar może doprowadzić do powstania mikropęknięć. Nie należy także zsuwać śniegu na kable.

Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce montowana jest pod kątem ułatwiającym naturalne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli. Efekt ten jest spotęgowany przez ciepło wytwarzane przez panele podczas produkcji nawet minimalnej ilości energii, co przyspiesza topnienie i usunięcie śniegu bez potrzeby specjalnej interwencji.

Samoczynne zsuwanie się śniegu jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i mniej inwazyjne, pozwalając na zachowanie pełnej funkcjonalności instalacji. Warto więc pozwolić naturze zrobić swoje, tym bardziej że śnieg, który spada sam, nie uszkodzi powierzchni, co często się zdarza podczas ręcznego odśnieżania.

Z ekonomicznego punktu widzenia, odśnieżanie paneli fotowoltaicznych często nie przynosi wystarczających korzyści, aby uzasadnić nakład pracy i ryzyko związane z usuwaniem śniegu. W okresie zimowym, kiedy dni są krótsze, a słońce świeci mniej intensywnie, całkowita produkcja energii i tak jest ograniczona.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Donald Trump pojawi się na Super Bowl. To największy mecz w USA
40. urodziny Cristiano Ronaldo. Wiecznie młody mistrz futbolu
Najpierw kury, potem karaluchy. Koszmar mieszkańców bloku w Olsztynie
Wetrzyj w żelazko i przeprasuj. Pozbędziesz się przypalenia w mig
Problemy zdrowotne papieża. Nie odczytał rozważania
Wystarczy jeden liść. Tak w prosty sposób rozmnożysz sansewierię
Grypa w natarciu. 50 tysięcy zachorowań tygodniowo
Doskonały zamiennik mleka. Zrobisz go z trzech składników
Nowa choroba dotarła do Europy. Polskie służby w gotowości
Kontrole na granicy z Niemcami. Kierowcy mówią, co dzieje się na miejscu
Nago wskoczyła na policyjny radiowóz. To był akt protestu
Trump wierzy w przełom ws. Rosji i Ukrainy. "Chcę to skończyć"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić