Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ogórki kiszone są puste w środku? Z pewnością popełniasz ten błąd

287

Lato to najlepszy moment, żeby zabrać się za przygotowywanie przetworów. Wśród najpopularniejszych i jednocześnie najzdrowszych są ogórki kiszone. Co zrobić, żeby były nie tylko smaczne, ale też jędrne i – przede wszystkim – pełne w środku? Podpowiadamy!

Ogórki kiszone są puste w środku? Z pewnością popełniasz ten błąd
Ogórki kiszone są pyszne, trzeba tylko wiedzieć, jakich błędów unikać (123RF)

Ogórki kiszone powinniśmy jeść przez cały rok, szczególnie jesienią i zimą. Są produktem niskokalorycznym, zawierają kwas mlekowy oraz witaminę C i witaminy z grupy B, naturalnie wzmacniają odporność organizmu i mają właściwości probiotyczne.

Pożegnaj pleśń i ogórki puste w środku

Jednak, by były równie pyszne co zdrowe, warto trzymać się kilku zasad. Jeśli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki w postaci pleśni, nie powinniśmy układać ogórków aż po samą nakrętkę. Na górze należy zostawić co najmniej 2 cm wody i sprawdzić, czy na pewno przykrywa dokładnie wszystkie ogórki. Z kolei między taflą wody, a nakrętką również powinno być trochę miejsca na ulatniające się gazy. Wówczas nasze przetwory będą bezpieczne.

Mamy także wpływ na jędrność ogórków. Jeśli wybierzemy małe, młode i jasne okazy, będą chrupiące oraz pełne w środku. Ciemna skórka może świadczyć o tym, że ogórki były zbyt mocno nawożone. Z kolei stare i duże ogórki mogą okazać się po ukiszeniu puste w środku – dlatego powinniśmy ich unikać.

Odpowiednia sól to podstawa

Kolejną ważną zasadą jest ścisłe układanie ogórków w słoiku. Im mniej damy im przestrzeni, tym większa pewność, że ukiszą się równomiernie, nie rozpadną i nie odkształcą. Warto także wiedzieć, jaką wybrać sól. Ta niejodowana spowalnia proces fermentacji. Eksperci polecają za to sól kamienną, która jest bogata w minerały.

Pamiętajmy, by dobrze wyczyścić ogórki przed włożeniem do słoika. Jeśli tylko mamy czas, warzywa warto wymoczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie. Podobno dobrze wpływa to na ich późniejszą jędrność, a na pewno nie zaszkodzi.

Nie trzeba także przesadzać z przyprawami, bo może się to źle skończyć. Długie moczenie w wodzie suszonych przypraw (np. ziela angielskiego czy liści laurowych) może spowodować uwolnienie się nieprzyjemnej goryczy. Jeśli ogórki są młode i dobre, czosnek, koper i chrzan naprawdę wystarczą.

Najlepsze ogórki wychodzą, gdy użyjemy jednej łyżki soli na litr wody. Kisić powinniśmy już w dniu zakupu – warzywa, które zbyt długo poleżą, nie będą już takie dobre. Ogórki po ukiszeniu przez trzy dni powinny znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Później słój z ogórkami należy przenieść w chłodniejsze miejsce o temperaturze w okolicach 15 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Niezawodny przepis na sernik z truskawkami i białą czekoladą
Autor: KPL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić