Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Okulary parują od zimna? Ten prosty trik szybko rozwiąże problem

1

Parowanie okularów to częsty problem dotykający wielu ich użytkowników. Dlaczego tak się dzieje oraz jak skutecznie radzić sobie z tym uciążliwym zjawiskiem? Podpowiadamy.

Okulary parują od zimna? Ten prosty trik szybko rozwiąże problem
Co zrobić, by okulary nie parowały? (Getty Images, MarioGuti)

Czy znasz ten moment, gdy wchodząc z zimnego powietrza do ciepłego biura, twoje okulary momentalnie pokrywają się mgiełką? Parowanie okularów to problem nie tylko estetyczny, ale i praktyczny, który może znacznie utrudniać funkcjonowanie na co dzień.

Wielu użytkowników okularów zastanawia się, dlaczego ich szkła parują w pewnych sytuacjach i jak zapobiec tej niedogodności. Często zapominamy o prostych zasadach, które mogą znacznie poprawić komfort noszenia okularów, niezależnie od warunków atmosferycznych. Co zrobić, by okulary nie parowały?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamarznięte szyby w samochodzie. Prosty sposób, aby sobie z nimi poradzić

Dlaczego okulary parują?

Najczęstszą przyczyną parowania okularów jest nagła zmiana temperatury. Wchodząc do wnętrza z zimnego otoczenia, wilgoć z ciepłego powietrza skrapla się na zimnej powierzchni szkieł, tworząc powłokę, która utrudnia widzenie. Dzieje się tak szczególnie zimą, kiedy różnice temperatur są największe.

Co zrobić, by okulary nie parowały?

Jednym z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze okularów, są powłoki na szkłach. Nowoczesne soczewki często wyposażone są w powłoki antyrefleksyjne czy hydrofobowe, które minimalizują osadzanie się pary.Takie technologie mogą nie tylko zapobiegać parowaniu, ale również chronią szkła przed zadrapaniami czy zabrudzeniami.

Weź też pod uwagę, czy twoje okulary są odpowiednio dopasowane do twarzy. Zadbaj o to, by mieć odpowiednio wyregulowane noski i zauszniki, dzięki czemu okulary będą znajdowały się w odpowiedniej odległości od twarzy. Umożliwi to swobodny przepływ powietrza i zmniejszy parowanie szkieł.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie płynów lub żeli przeciw parowaniu, które nakłada się na szkła. Cienka warstwa preparatu tworzy warstwę ochronną na szkłach, która utrudnia osadzanie pary wodnej.

Do mycia szkieł możesz wykorzystać mydło w płynie lub płyn do naczyń. Gdy okulary wyschną, wytrzyj je dokładnie ściereczką z mikrofibry.

Innym sposobem, który pomaga zmniejszyć parowanie szkieł w okularach, jest pokrycie ich gliceryną. Należy przetrzeć szkła szmatką zwilżoną gliceryną, odczekać chwilę i wypolerować je suchą ściereczką. Glicerynę można kupić w aptece.

Dbanie o właściwe przechowywanie i czyszczenie okularów może pomóc. Unikajmy używania agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powłoki ochronne. Przydatne są także specjalistyczne ściereczki z mikrofibry, które dokładnie oczyszczą powierzchnię szkieł.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Polka obserwowała życie w Korei Północnej. "Fabuła filmu akcji"
Pielęgniarka szczepiła dzieci nieznaną substancją. Do sądu trafił akt oskarżenia
Tak Amerykanie napisali o Idze Świątek. Zwrócili uwagę na jedną kwestię
Media społecznościowe nie dla nastolatków. Francja liczy na Polskę
Elektrony promieniowania z kosmosu blisko Ziemi. Naukowcy już wiedzą
Przez dwa tygodnie wybierał najdroższe trunki. Został zatrzymany
Tego nie wiesz o Gołocie. Takie ma wykształcenie
To może być pierwszy kraj wolny od dymu tytoniowego. Znajduje się 200 km od Polski
Donald Trump kandydatem do Pokojowego Nobla? Zgłosił go ukraiński poseł
Nagły zwrot ws. wolnej Wigilii. Lewica zaskakująco wycofuje się z pomysłu
Dziemianowicz-Bąk o Wigilii. "Nie jest zwykłym dniem pracy"
Ponad 380 kg odpadów pływało w leśnym strumyku. Leśnicy reagują
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić