Nadawanie dziecku dwóch imion nie jest obowiązkiem w naszym kraju. Niegdyś natomiast było to zupełnie normalne. Rodzice, wybierając drugie imię dla dziecka, bardzo często chcieli w ten sposób uczcić pamięć o ważnym członku rodziny. Zazwyczaj chodziło o babcię, dziadka lub prababcię czy też pradziadka.
Przy wyborze drugiego imiona nierzadko ważny był też aspekt wiary katolickiej. Decydowano się na to, by poszukać dla dziecka wyjątkowego patrona - świętego, który miał chronić dziecko i "opiekować się nim" w dorosłym życiu.
Aktualnie rodzice coraz częściej rezygnują z drugiego imienia. Tłumaczą, że operowanie dwoma imionami w życiu codziennym nierzadko bywa bardzo problematyczne. Może to sprawiać kłopoty choćby w przypadku załatwiania spraw urzędowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te imiona rodzice nadają najczęściej
Choć młodzi rodzice coraz częściej zrywają z tradycją, to w Polsce nadal żyje wiele osób dwuimiennych. Jakie imiona są najczęściej wybierane przez rodziców na te drugie?
Wśród form męskich zdecydowanie największą popularnością cieszy się Jan (645988 mężczyzn). Na drugim miejscu plasuje się imię Piotr (606080 mężczyzn), a na trzecim Stanisław (457826 mężczyzn) - podaje radiozet.pl.
Czytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie. Lekarz wskazał Katarzynie Bosackiej tylko jeden produkt
A jak to wygląda w przypadku kobiet? Tutaj również królują tradycyjne formy, jednak widać też ogromne dysproporcje.
Trzecie miejsce należy do imienia Katarzyna – aż 418069 kobiet według rejestru PESEL ma tak na drugie imię. Drugie miejsce należy do Anny. To imię nosi ponad dwa razy więcej kobiet – dokładnie 897288 pań. Bezwzględnym zwycięzcą w kategorii drugich imion jest jednak imię Maria. To forma, która absolutnie deklasuje konkurencję. Aż 1486211 osób w Polsce ma tak na drugie imię - informuje rozgłośnia.