Czym jest i jak działa peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny (eksfoliacja) przeznaczony jest do złuszczania martwego naskórka. Złuszczanie zaś następuje za sprawą enzymów, które zawiera w swoim składzie. Enzymy to najczęściej substancje pochodzenia naturalnego, które powodują rozpuszczanie białek znajdujących się w zrogowaciałych martwych komórkach naskórka. Dzięki temu podczas stosowania peelingu enzymatycznego nie ma potrzeby mechanicznego pocierania. Martwy naskórek zostaje usunięty poprzez zmiękczenie i rozpuszczenie jego grubej warstwy.
Czytaj także: Jak szybko zasnąć? Sposoby na spokojny sen
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie efekty daje peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny delikatnie i skutecznie złuszcza martwy naskórek, doskonale oczyszczając i wygładzając cerę. Regularne stosowanie tego rodzaju peelingu oczyszcza skórę, odtyka zatkane pory, usuwa zaskórniki i wyraźnie zmniejsza widoczność porów. Oprócz tego produkt rozjaśnia cerę, wyrównuje jej koloryt i pozostawiają ją gładką oraz miękką. Po zastosowaniu peelingu enzymatycznego nasza skóra o wiele lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w innych kosmetykach, takich jak np. kremy, czy serum do twarzy.
Czytaj także: Zamienniki cukru - czym zastąpić cukier w diecie?
Peeling enzymatyczny a peeling gruboziarnisty - różnice
Peeling enzymatyczny od gruboziarnistego przede wszystkim różni się konsystencją. Tradycyjny peeling posiada drobinki, które podczas kolistych ruchów usuwa z powierzchni skóry martwy naskórek. Peeling enzymatyczny nie zawiera natomiast żadnych drobinek, a więc nie wcieramy go w skórę, dzięki czemu nie podrażniamy jej i nie naruszamy jej bariery ochronnej. Ponadto peeling enzymatyczny w odróżnieniu od gruboziarnistego może być używany przez posiadaczy niemal każdego rodzaju cery.
Czytaj także: Heterochromia - co to jest i czy może być niebezpieczna?
Peeling enzymatyczny - dla kogo?
Peelingi enzymatyczne przeznaczone są tak naprawdę do każdego typu skóry: suchej, wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień, mieszanej oraz tłustej. Co więcej, ten rodzaj peelingu z powodzeniem mogą stosować osoby zmagające się z trądzikiem, które jednocześnie powinny unikać mechanicznego złuszczania naskórka. Peeling gruboziarnisty w ich przypadku mógłby bowiem zaostrzyć stany zapalne i rozsiać bakterie na inne partie twarzy.
Warto jednak pamiętać o tym, że do stosowania peelingu enzymatycznego istnieją przeciwwskazania. Nie zaleca się używać go w przypadku uszkodzonego naskórka, infekcji bakteryjnych lub wirusowych, wykwitów skórnych, ran lub zadrapań.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Przed zastosowaniem peelingu enzymatycznego zaleca się dokładnie oczyścić i wysuszyć skórę twarzy. Następnie nakładamy produkt równomiernie na całą twarz, omijając okolice ust i oczu. Pozostawiamy go na skórze na 10-15 minut, w zależności od zaleceń producenta. Czas ten zależy będzie również od tego, jaka moc enzymów została zawarta w danym kosmetyku.
Po tym czasie peeling enzymatyczny dokładnie zmywamy wodą lub w niektórych przypadkach rozsmarowujemy na twarzy raz jeszcze i dopiero po tym, zmywamy. W ostatnim kroku używamy toniku, a następnie nakładamy na skórę serum do twarzy i/lub krem pielęgnacyjny.
Czytaj także: Grupa zawodowa silnie narażona na depresję i alkoholizm
Jak często wykonywać peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny zaleca się wykonywać około 1-2 razy w tygodniu, zależnie od potrzeb naszej skóry. Do zauważenia pożądanych efektów niezbędna będzie bowiem regularność w stosowaniu produktu. Należy jednak pamiętać, by nie nadużywać tego rodzaju kosmetyku. Zbyt częste stosowanie peelingu enzymatycznego może podrażnić i wysuszyć naszą skórę.
Najlepiej obserwować to, jak nasza skóra reaguje na peeling i na tej podstawie, dobrać odpowiednią częstotliwość stosowania produktu. Warto jednocześnie pamiętać, że jeśli na skórze pojawi się zaczerwienienie, które nie znika, wtedy należy odstawić kosmetyk i skonsultować jego stosowanie ze specjalistą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.