Pielęgniarka hospicyjna Julie McFadden pracuje z chorymi od 15 lat. Kobieta podzieliła się swoimi obserwacjami podczas rozmowy z chirurgiem dr Karanem Rajanem. Najczęstszym żalem jest brak docenienia własnego zdrowia.
Przeczytaj też: Nie żyje druhna Basia. "Miała zaledwie 20 lat, odeszła nagle"
To jest rzecz numer jeden. Słyszę to cały czas: żałują, że nie doceniali, jak niesamowite jest posiadanie sprawnego ciała – powiedziała McFadden.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drugim częstym żalem jest zbyt duże poświęcenie się pracy. Pacjenci przyznają, że "pracowali za dużo" i żałują, że życie upłynęło im właśnie na pracy.
Trzecim żalem są relacje z innymi ludźmi. Wielu umierających żałuje, że nie utrzymywało pewnych przyjaźni lub trzymało urazy zbyt długo. Często przyznają też, że przejmowali się nadmiernie tym, co myślą inni.
Nie brać życia za pewnik
Dr Rajan odniósł się do tych spostrzeżeń, dzieląc się historią młodej pacjentki, której nagła śmierć uświadomiła mu, jak kruche jest życie.
Kilka lat temu zobaczyłem młodą kobietę w wieku 20 lat, która przyszła z zapaleniem trzustki. W ciągu trzech godzin ta młoda kobieta była na oddziale intensywnej terapii, została zaintubowana, podłączona do respiratora, a następnego dnia zmarła. Nie traktujmy życia jak czegoś oczywistego. Czasami mamy tendencję do zachowywania się tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni — opowiedział w wideo, które dotarło do 1,5 mln internautów.
Co czują umierający? Pielęgniarka hospicyjna wyjaśnia
W filmie zamieszczonym na YouTube Julie McFadden przyznała, że "śmierć może być okropna i niekoniecznie przyjemna". Umierający ludzie mogą odczuwać ból, duszność, niepokój, dezorientację oraz "ogólny chaos".
Ważne jest, aby zrozumieć, że bliska osoba będzie się bardzo zmieniać w miarę zbliżania się do końca życia – mówi McFadden.
Pielęgniarka i influencerka podkreśliła, że choć śmierć bywa trudna, istnieją sposoby na złagodzenie tego procesu. Zaleca edukację i zrozumienie tego, czego można się spodziewać, oraz otwartą komunikację z lekarzami, pielęgniarkami i rodziną na temat uczuć i potrzeb.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.