Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez ulubionej kawy z mlekiem. To jeden z ulubionych nawyków wielu nacji. Szacuje się, że największe spożycie kawy w przeliczeniu na jednego mieszkańca odnotowuje się w Skandynawii. Wyliczono, że w Polak wypija średnio 1-1,5 filiżanki dziennie.
Większość wypijanej kawy pochodzi z odmian Robusta lub Arabica. Robusta pochodzi z Azji południowo-wschodniej i z Brazylii. Ma gorzki smak i o 50 proc. więcej kofeiny niż Arabica.
Kawa potrafi osiągać też zawrotne kwoty za kilogram. Najdroższa kawa na świecie wydobywana jest z odchodów Łaskunów. Kawa kopi luwak kosztuje około tysiąca euro za kilogram.
Kawa z mlekiem to błąd
Latte czy cappuccino to kawy delikatne, które często pijemy dla smaku, nie dla pobudzenia. Połączenie kawy z mlekiem może nieść za sobą jednak poważne konsekwencje.
Co prawda o kofeinie mówi się ostatnio w samych superlatywach, ale w połączeniu z mlekiem może być szkodliwa. Dzięki kofeinie usprawniamy pracę mózgu, poprawiamy koncentrację, pobudzamy układ nerwowy i produkcję serotoniny.
Niestety, dodawanie mleka do kawy z kofeiną to nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Przede wszystkim mleko osłabia działanie kawy. Rozwodniony napój nie będzie miał tylu korzyści, co zwykła czarna kawa, a konkretnie kofeina w niej zawarta.
Poza tym wapń zawarty w mleku może zmniejszać dostępność antyoksydantów. Po dodaniu mleka, kawa staje się ciężkostrawna. Kwasy zawarte w kawie reagują z białkami z mleka, utrudniając trawienie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.