Sezon na piwonie zaczął się na dobre. Bukiety tych wyjątkowo intensywnie pachnących i bujnie kwitnących kwiatów są lubianą przez Polaków ozdobą mieszkania podczas późnej wiosny i lata. Dodatkowo intrygująca jest niezwykła symbolika piwonii, które przed wiekami uchodziły za boskie kwiaty.
Piwonie to "królewskie kwiaty". Ich legenda i symbolika zachwyca
Piwonie, nazywane też peoniami, mają wokół siebie niezwykłą legendę. Według mitologii i starożytnych wierzeń były one kwiatami Apolla. Stąd też miałaby pochodzić ich nazwa – od słowa Paionas. Pajon był przydomkiem Apollina Uzdrowiciela, a on sam miał leczyć kwiatami – "paioniami" - walczących w bitwie trojańskiej herosów i bogów.
Piwonie mają też wyjątkową symbolikę. Razem z różami i liliami miały być traktowane jako "królewskie kwiaty". Oznaczają radość, bogactwo i elegancję, a także stabilną sytuację finansową oraz harmonię. W związku z tym są chętnie wykorzystywane przez pary młode na ślubach pod koniec wiosny i na początku lata.
Piwonie stoją za krótko w wazonie? Wykonaj te kroki
Piwonie za szybko opadają? Z tym problemem mierzy się niestety wiele osób, które decydują się ozdobić mieszkanie tymi kwiatami. Na szczęście wystarczą trzy proste zasady, aby przedłużyć życie piwonii.
Po pierwsze, istotna jest pora, o której zostały zebrane kwiaty. Piwonie najlepiej zbierać o świcie, wtedy, gdy mają zupełnie zamknięte pąki. Jeśli zostaną wycięte później, mogą mieć już uchylone płatki i szybko się obsypać.
Jeśli nie wiemy, o której zostały zebrane piwonie, wybierajmy te, w których pąki dopiero się rozwijają. Chociaż zapewne zależy nam na tym, żeby cieszyć się rozwiniętymi kwiatami, takie postoją najdłużej.
Warto też pamiętać o tym, żeby uciąć końcówki łodyg ostrym nożem. Tak przygotowane kwiaty wkładamy do wazonu z zimną wodą - dzięki temu będziemy mieć pewność, że postoją naprawdę długo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl