Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Podaj to psu w upalny dzień. Pupil będzie ci bardzo wdzięczny

20

Fale upałów doskwierają zarówno ludziom, jak i ich pupilom. Wysokie temperatury mogą wpłynąć na stan zdrowia czworonogów i spowodować udar cieplny. Co zrobić, aby ciepłe, letnie dni były dla nich bardziej znośne i nie stanowiły dla nich zagrożenia? Oto kilka sprawdzonych rad.

Podaj to psu w upalny dzień. Pupil będzie ci bardzo wdzięczny
W upalne dni powinno się pamiętać o częstym nawadnianiu pupili (Adobe Stock)

Wysokie temperatury nie sprzyjają codziennym obowiązkom. Stajemy się bardziej zmęczeni, senni i chętniej odpoczywamy w chłodniejszych miejscach. Tak samo na upały reagują czworonogi. Dlatego warto przygotować je na kolejne fale gorąca. Przedstawione poniżej sposoby nie kosztują wiele, a mogą uchronić pupile przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi wywołanymi przez ciepło.

Unikaj długich spacerów

Jeśli prognoza pogody wskazuje, że czekają nas upały, warto zaplanować wspólne spacery z psem wcześnie rano lub wieczorem, gdy zajdzie już słońce. Długie spacery między godziną siódmą, a 18 to ogromne wyzwanie nawet dla bardzo aktywnych pupili. Po kilkunastu minutach aktywnego marszu mogą się przegrzać, a intensywne słońce prawdopodobnie spowoduje u nich udar cieplny.

Nie należy też spacerować z psem po nagrzanym chodniku. Chodzenie po ciepłym asfalcie sprawia ogromny ból czworonogom. Aby przekonać się, czy powierzchnia, po której spacerujemy, jest odpowiednia dla psa, warto wykonać prosty test. Połóżcie rękę na chodniku i postarajcie się wytrzymać 10 sekund. Jeśli nie jest to możliwe, to znaczy, że dla naszego psa spacerowanie po betonie jest nie do wytrzymania.

Maty chłodzące

Ogromną popularnością wśród psiarzy i kociarzy cieszą się od jakiegoś czasu maty chłodzące. Zwierzęta chętnie się na nich wylegują w ciepłe dni. Produkt dość długo utrzymuje niską temperaturę i, w odróżnieniu od mokrych ręczników, nie zostawia na podłodze plam.

Leżące na macie pupile chłodzą głównie brzuch. Dlatego nie warto rezygnować całkowicie z mokrych ręczników. Można obłożyć nim czworonoga, kładąc go na kark lub głowę. Nie wolno jednak zakrywać materiałem pleców zwierzęcia. W ten sposób ograniczamy znacznie powierzchnię chłodzenia.

Mrożone przekąski

W obniżeniu temperatury organizmów czworonogów pomoże miska pełna zamrożonych przysmaków. Choć sposób jest nieco bardziej pracochłonny, pupile doceniają go bardziej, ponieważ sprawia im wiele radości. Przekąski można wykonać samodzielnie z produktów, które znajdują się w kuchni.

Wystarczy zblendować warzywa z dodatkiem bulionu lub jogurtu i umieścić je w foremkach do lodu. Jako farsz zimnych przekąsek może posłużyć także mokra karma, do której dolejecie odrobinę wody. Nie przesadzajcie jednak z ilością takich przysmaków. Lodowate przekąski mogą być także przyczyną przeziębienia u zwierząt.

Objawy udaru cieplnego u zwierząt

Konsekwencji wystawienia zwierząt na wysokie temperatury jest wiele. Jednym z nich jest udar cieplny, czyli stan przegrzania organizmu wskutek utrudnionego oddawania nadmiaru ciepła. Prowadzi do zaburzeń termoregulacji i podwyższenia temperatury ciała zwierzęcia do 40 stopni Celsjusza. Nieudzielenie pomocy pupilowi w takim stanie może skutkować zagrożeniem jego życia.

Pierwszymi objawami udaru cieplnego u zwierzęcia jest osłabienie, nagła utrata przytomności, ślinotok, nieregularny i płytki oddech oraz wymioty. Pamiętajmy, że objawy nie zawsze występują jednocześnie. Jeśli jednak zauważymy kilka z nich, należy jak najszybciej udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii.

Zobacz także: Pierwszy taki pies w Polsce. Po 9 latach pracy odchodzi na emeryturę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: SPP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić