Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Połóż na parapecie. Od teraz okna będą już zawsze suche

114

Radzenie sobie z wilgocią w mieszkaniu może być wyzwaniem, zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewamy nasze domy, a na zewnątrz temperatura spada poniżej zera. Istnieje jednak prosty sposób na pozbycie się tego problemu – domowy pochłaniacz wilgoci.

Połóż na parapecie. Od teraz okna będą już zawsze suche
Wilgoć często zbiera się na szybach w sezonie zimowym. To efekt przegrzewania mieszkania (Adobe Stock)

Wilgoć w mieszkaniu stwarza najwięcej problemów jesienią i zimą. To wtedy ogrzewamy wnętrza, co prowadzi do zbyt suchego powietrza i trudności w utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności. Idealna wilgotność powinna wynosić maksymalnie 50 procent. Kiedy ta wkrada się do naszego domu, musimy liczyć się z koniecznością walki z pleśnią i grzybami, które są szkodliwe dla zdrowia. Tę sytuację warto rozwiązać jak najszybciej.

Istnieje mnóstwo domowych sposobów na radzenie sobie z wilgocią. Jednym z najprostszych jest stworzenie własnego pochłaniacza wilgoci. Wystarczy wykorzystać przedmioty, które zazwyczaj mamy już w domu. Samodzielnie wykonane pochłaniacze można łatwo umieścić w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć. Co ważne, ich wykonanie wcale nie jest trudne. Jak więc zrobić własny pochłaniacz wilgoci?

Kontynuacja artykułu poniżej wideo

Zobacz także: Zaparowane szyby w domu. Proste i skuteczne sposoby, aby pozbyć się problemu

Domowy woreczek może zdziałać cuda

Domowych metod na pozbycie się wilgoci jest sporo. Najbardziej skutecznym sposobem jest rozstawienie w mieszkaniu domowych woreczków pochłaniających wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Do ich wykonania mogą posłużyć produkty, które często już posiadamy, takie jak żel krzemionkowy, który znajdziemy w papierowych saszetkach, dodawanych do butów lub torebek. Żel ten doskonale absorbuje wilgoć, więc zamiast go wyrzucać, można go sprytnie wykorzystać.

Jego możliwości mogą wykorzystać także posiadacze domowych zwierząt. Żel krzemionkowy jest bowiem składnikiem niektórych żwirków dla kota. Tego rodzaju produkt również nadaje się do stworzenia domowego pochłaniacza wilgoci. Innym skutecznym materiałem jest susz z torebek herbaty, który nie tylko pochłania wilgotne powietrze, ale także wprowadza przyjemny zapach do pomieszczenia. Wiele osób do woreczków dodaje także sodę oczyszczoną, która ma silne działanie bakteriobójcze i zwalcza nieprzyjemne zapachy.

Jak przygotować pochłaniacz wilgoci? To proste

Wykonanie domowego pochłaniacza wilgoci jest bardzo proste. Na początek potrzebujemy woreczka z naturalnego, przepuszczającego powietrze materiału, takiego jak len czy organza. Wewnątrz umieszczamy dowolne z wymienionych wyżej wypełnień. Następnie wystarczy go zawiązać lub szczelnie zamknąć.

Zawartość pochłaniacza możemy skropić ulubionym olejkiem eterycznym. Wybór tego zapachu jest bardzo istotny. Świetnym wyborem będzie olejek z drzewa herbacianego, ze względu na jego właściwości bakteriobójcze. Jeśli jednak nie lubimy tego aromatu, możemy wybrać lawendę, cytrynę lub pomarańczę.

Gotowy woreczek można umieścić w dowolnym miejscu w domu. Najlepiej sprawdzi się tam, gdzie jest największa wilgoć – na przykład na parapetach, w łazience czy w szafkach z ubraniami i ręcznikami. Możemy też umieścić go w samochodzie; będzie pochłaniał wilgoć i działał jak odświeżacz powietrza. Dzięki temu unikniemy nadmiernego parowania szyb.

Co ważne, znakomitym środkiem na nadmierną wilgoć w domu są także kwiaty. Mowa tutaj o popularnych domowych gatunkach, takich jak paprotki, skrzydłokwiat czy oplątwa.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
29-latek Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Piłkarskie pytanie zatrzymało uczestnika "Milionerów". Znałbyś odpowiedź?
Tajemnicze zaginięcie 26-latki. Trwają poszukiwania Katarzyny Błaszko
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
Dodaj do ciasta na oponki. Wyjdą miękkie i delikatne
Zarzuty dla lekarki i pielęgniarek z DPS w Zielonej Górze. W ranach zalęgły się larwy much
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić