Storczyki, czyli orchidee, doceniane są od wielu lat. W dzisiejszych czasach wciąż cieszą się dużą popularnością ze względu na swój ciekawy wygląd i powszechną dostępność. Wystarczy zadbać o odpowiednie warunki, a roślina będzie ozdabiać wnętrze.
Storczyk gubi liście i kwiaty na jesień? To normalne
Przycinanie storczyków to jedna z czynności, o których trzeba pamiętać, jeśli posiadamy te kwiaty. Powinniśmy robić to późną jesienią - wtedy, gdy storczyki przechodzą w stan spoczynku. Wiele osób obawia się o kondycję storczyków, kiedy te zaczynają zrzucać kwiaty i liście, tymczasem jest to zupełnie normalny stan.
Kiedy przekwitną wszystkie kwiaty, należy przyciąć cienkie, przesuszone i pomarszczone pędy, które nie mają liści. Roślina zmobilizuje się tym samym do wytworzenia kolejnych kwiatów i zacznie intensywniej rosnąć.
Przycinanie storczyków. Jak to zrobić?
Jak przycinać storczyki? Najlepiej zrobić to sekatorem albo nożyczkami. Przed podcinaniem trzeba je dokładnie wyczyścić, a najlepiej zdezynfekować. Tym sposobem będziemy mieć pewność, że nie przeniesiemy na roślinę żadnych szkodników.
Storczyki możemy przycinać w dwóch miejscach. Robimy to albo u podstawy pędu - o ile ten jest już brązowy i uschnięty, albo pod samym uschniętym kwiatem, jeśli łodyga jest nadal zielona.
Storczyk w ten sposób wchodzi w okres wegetacji. Przez najbliższy czas nie będzie wyglądał zbyt okazale, jednak niebawem zacznie wypuszczać nowe liście i kwiaty. Ważne jest, by mimo wszystko regularnie go podlewać - a raczej robić mu odpowiednie wodne kąpiele. Należy umieścić storczyka w osłonce w większym naczyniu z wodą i zostawić go na około pół godziny. Następnie wyciągamy roślinę i odstawiamy na kwadrans, aby nadmiar wody z niej spłynął. Dopiero wtedy wkładamy z powrotem do doniczki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl