Pogoda w marcu jest jeszcze nieprzewidywalna. Pierwsze przebłyski wiosny mogą w jednej chwili ustąpić minusowej temperaturze, a nawet opadom śniegu. To niewdzięczny czas dla ogrodników, gdyż kwitnące rośliny w większości nie są zbyt odporne na tak drastyczne zmiany aury.
Jakie rośliny siać i sadzić w marcu?
Nie oznacza to jednak, że w okresie przedwiośnia nie możemy cieszyć się barwnym balkonem, tarasem czy ogrodem. Istnieją okazy wyjątkowo wytrzymałe, a przy okazji miłe dla oka. Będą kwitnąć od marca aż do jesieni. Marzec to dobry moment na posadzenie np. irysów, begonii, lilii czy kalii oraz niektórych odmian dalii.
Czytaj także: Lepsza niż tuje. W mig odgrodzisz się od sąsiada
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobrym wyborem są rośliny cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy i hiacynty. W marcu ogród ubarwią takie gatunki jak: wrzosiec, kosaciec, cebulica, śnieżnik, pierwiosnek, miodunka. Wysiać można za to dzwonki karpackie, astry alpejskie czy orliki.
Miesiąc później warto postawić na funkie, konwalie, tawuły czy frezje. Zdobienie balkonu czy ogrodu na początku roku można zacząć od posadzenia bratków. Są bardzo odporne, a na dodatek występują w wielu kolorach - każdy znajdzie odcień dla siebie. Wkrótce zakwitnie również rannik.
Kwitnącymi wczesną wiosną roślinami są również niektóre krzewy. Wśród nich m.in. oczar, wawrzynek wilczełyko, forsycja, wrzosiec, leszczyna i dereń jadalny.
Jak dbać o rośliny wczesną wiosną?
Największym zagrożeniem dla kwiatów są oczywiście przymrozki. W przypadku kwiatów balkonowych można ocieplić przy pomocy styropianu czy włókniny albo zabrać do środka - do piwnicy lub garażu, bo ogrzewane mieszkanie może okazać się dla nich zbyt ciepłe. Należy pamiętać też o regularnym podlewaniu. Roślina, zanim zakwitnie, potrzebuje sporo wody.
Pod koniec marca wysiej do gruntu rośliny jednoroczne. Na pewno docenisz smagliczkę, gipsówkę, chabry czy groszek pachnący.