Każdy ogrodnik zna ten problem: ślimaki niszczące starannie pielęgnowane rośliny. Te mięczaki skutecznie zjedzą wszystko, co spotkają na swojej drodze, od młodych łodyżek, aż po owoce czy liście sałaty. Ich dieta składa się głównie z pędów, łodyg roślin oraz małych owadów, co sprawia, że ogrody stanowią dla nich idealne środowisko i niechętnie je opuszczają.
Posadź rutę zwyczajną w ogrodzie
Posadź tę roślinę, a ślimaki będą omijać twoją działkę szerokim łukiem. W ten sposób nie tylko ochronisz swój ogród przed szkodnikami, ale także wzbogacisz go o piękną i pożyteczną roślinę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ruta zwyczajna, znana także jako ruta ogrodowa, to wieloletnia roślina zielna pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego. Jej charakterystyczny, piżmowy zapach jest uwielbiany przez zielarzy, ale jednocześnie skutecznie odstrasza wiele szkodników, w tym ślimaki. Intensywny aromat sprawia, że omijają to miejsce szerokim łukiem.
Rozpoznasz ją po żółto-zielonych kwiatach. Rozkwitają w okresie od czerwca do końca lipca. Na ich wierzchu czasem można dostrzec błękitny nalot.
Uprawa ruty zwyczajnej jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje także lekkie zacienienie.
Ruta jest rośliną niewymagającą. Nie trzeba jej często podlewać ani nawozić. Należy jednak pamiętać, by zabezpieczyć ja na zimę i okryć słomą lub suchym torfem, by nie przemarzła.
Rośliny, których ślimaki nie lubią
Inną rośliną, która skutecznie odstraszy ślimaki, jest orlik pospolity. Roślina ta posiada w sobie substancje, za którymi szkodniki nie przepadają.
Pamiętaj jednak, że orliki są trujące. Ich spożycie może wywoływać biegunkę, omdlenie lub odurzenie dlatego przy ich sadzeniu oraz uprawie zachowaj ostrożność.
Orliki pospolite, podobnie jak ruta zwyczajna, nie należą do roślin wymagających. Najlepiej sadzić je w miejscach półcienistych lub nasłonecznionych. Nie muszą być także regularnie podlewane (wystarczy wtedy, gdy wystąpi dłuższy okres bez deszczu). Są odporne na mróz i nie wymagają dodatkowego okrycia na zimę.