Mrówki to niewielkich rozmiarów owady, które są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Nikt nie chce mieć ich w swoim domu, jednak ich obecność w ogrodzie niesie ze sobą same plusy. To bardzo pożyteczne stworzenia. "Sprzątają" resztki martwych roślin, zjadaną niektóre szkodniki (m.in. gąsienice), a także spulchniają glebę, przez co staje się bardziej żyzna.
Mrówki opanowały drzewo owocowe? To znak, że pojawiły się tam mszyce
Mrówki żywią się resztkami organicznymi — roślinami, małymi owadami, a nawet padliną. Przepadają też za węglowodanami prostymi. Jeżeli zauważysz, że na uprawianych przez ciebie drzewkach owocowych pojawiły się mrówki, a z każdym dniem ich liczba się zwiększa, to znak, że najprawdopodobniej zaatakowały je mszyce. Mszyce to prawdziwe szkodniki. Mimo że są niewielkich rozmiarów, mogą dokonać ogromnych zniszczeń w ogrodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Myszce, atakując drzewka owocowe, wytwarzają nektar, za którymi mrówki wręcz przepadają. Jest to proces, który należy czym prędzej zatrzymać, bowiem mszyce żywią się substancjami odżywczymi produkowanymi przez rośliny. Mszyce pobierają je z liści drzewka owocowego, całkowicie je niszcząc, co w konsekwencji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia. A takie drzewko nie będzie w stanie dawać plonów.
Warto zawczasu zabezpieczyć drzewka owocowe. W tym celu można przygotować preparat składający się z sody i oleju lnianego. Jest to bezpieczny i ekologiczny środek, który skutecznie odstraszy mszyce i mrówki od drzewa. Wystarczy wymieszać litr wody z 5 g sody i 30 ml oleju lnianego. Tak przygotowaną miksturę trzeba rozprowadzić po korze drzewa. Drzewko można pokryć też niewielką ilością owczej wełny - owady jej nie znoszą.
Innymi środkami odstraszającymi są: pietruszka, czosnek, pomidory, mięta, lawenda czy tymianek. Warto je zasadzić w pobliżu drzewek, by skutecznie zniechęcić mrówki do wędrówek w ich rejonie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl