Najnowsze dane, które przyniósł międzynarodowy raport "Contraception Policy Atlas", są co najmniej niepokojące. Wynika z nich, że Polska ma najgorszy dostęp do antykoncepcji w Europie. Coś na ten temat wie dwudziestokilkuletnia Emilia. Lekarka odmówiła warszawiance wystawienia recepty na tabletki hormonalne.
Stwierdziła, że Jezus ma dla mnie inny plan - przekazała Emila dziennikarce "Gazety Wyborczej" Martynie Śmigiel.
Ostatecznie Emilia wróciła do gabinetu, by skonsultować wyniki badań. Potrzebną receptę uzyskała natomiast przez internet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"GW" spostrzega, że wciąż zdarzają się odmowy wypisania recepty na antykoncepcję hormonalną. Dziennik przytoczył historię innej pacjentki, która od lekarza usłyszała, że... "nie zajmuje się czymś takim".
Lekarz stwierdził, że nie zajmuje się czymś takim. Jak rozumiem, stosowanie antykoncepcji było niezgodne z wyznawanymi przez niego wartościami, ale w pracy powinien kierować się przede wszystkim etyką lekarską. O ile pacjentka na nic nie choruje, nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To leki dopuszczone do użytku już wiele lat temu - podkreśliła 30-letnia Olga.
Lekarz nie chce wystawić recepty. Jak postępować?
Co robić, gdy lekarz nie chce wystawić recepty? Krystyna Kacpura (prezeska Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) podpowiada, by w takiej sytuacji poprosić o uzasadnienie na piśmie.
Wówczas wielu lekarzy zmienia zdanie i receptę wypisują. Wiedzą, że brakuje im argumentów uzasadniających ich postawę. Możemy też skierować skargę do Rzecznika Praw Pacjenta - przekazała za pośrednictwem "GW".