Balkony lub parapety, które upodobały sobie gołębie, zwykle wyglądają okropnie ze względu na pozostawiane przez te ptaki zanieczyszczenia. Choć w internecie można znaleźć wiele sposobów na to, by gołębie odstraszyć, nie wszystkie działają, a o tym, jak ciężko pozbyć się niechcianych gości, wiedzą osoby, które kiedykolwiek musiały stawić im czoła.
Szczególnie balkony to miejsca, w których gołębie łatwo mogą znaleźć pożywienie. Często przyciągają je sami właściciele, dokarmiając ptaki zimą. Istnieją jednak skuteczne metody, aby ptaki już nie wracały. Warto to zrobić, ponieważ ich obecność może nie tylko powodować zniszczenia, ale i zagrażać zdrowiu lokatorów.
Skuteczne sposoby, na pozbycie się gołębi
Istnieje wiele metod, aby pozbyć się gołębi z balkonów, jednak nie wszystkie są tak skuteczne, jakby się to wydawało. Przykładem mogą być kolorowe wiatraczki lub figurki kruków, obok których nieraz można zobaczyć przesiadujące ptaki. Zwierzęta szybko się orientują, że przedmioty te nie stanowią zagrożenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dotychczas wiele osób montowało także specjalne taśmy z kolcami, jednak ze względu na niehumanitarność tego sposobu, coraz popularniejsze stają się sylikonowe nakładki, dzięki którym ptaki raczej nie nabiją się na to zabezpieczenie.
Skutecznym sposobem na gołębie jest montaż na balkonie lub w oknie specjalnej siatki ochronnej. Często decydują się na nią właściciele kotów. Materiał, z którego wykonuje się tego typu zabezpieczenie, jest nie tylko trwały, ale i łatwy w czyszczeniu. Równie skuteczne jest zabudowanie balkonu. Można uznać te sposoby za 100-procentowo skuteczne.
Gołębie odstraszają także konkretne zapachy, dlatego w sklepach można znaleźć szeroki wybór preparatów w aerozolu, opartych na olejkach eterycznych. Jednak zanim się na to zdecydujemy, warto dokładnie sprawdzić ich skład, aby wybrać takie, które nie zaszkodzą ludziom i zwierzętom.
Najlepszą opcją są oparte na naturalnych składnikach produkty ekologiczne. Pewnym minusem tego sposobu jest jego krótkotrwałe działanie i konieczność regularnego powtarzania spryskiwania, szczególnie po deszczu.
Zapachem, który świetnie odstrasza gołębie jest m.in. naftalina, którą znajdziemy w kulkach przeciwko molom. Wystarczy wysypać je na spodeczki i rozstawić na parapecie czy balkonie lub zawiesić przy oknie w woreczku, a gołębie będą omijać to miejsce z daleka.
Zagrożenia związane z przesiadywaniem gołębi na parapecie lub balkonie
Gołębie na balkonie lub parapecie mogą wywołać wiele problemów. Najmniej szkodliwym są wydawane przez nie dźwięki, które niewątpliwie na dłuższą metę mogą irytować. Zdecydowanie groźniejszą konsekwencją obecności tych nieproszonych gości są przenoszone przez nie choroby zakaźne.
Gołębie roznoszą niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia wirusy i bakterie, jak np. Salmonella czy wywołująca ornitozę Chlamydia psittaci. Często przenoszą też tzw. obrzeżki, czyli mniejszy, ale równie niebezpieczny rodzaj kleszczy, którego ugryzienie może doprowadzić do boreliozy czy odkleszczowego zapalenia mózgu. Pozostawione przez gołębie zanieczyszczenia i pióra mogą wywoływać też alergię.
Dodatkowo odchody, jeśli nie będą regularnie sprzątane, mogą spowodować zniszczenia parapetów, płytek lub balustrad balkonowych, które w konsekwencji trzeba będzie wyremontować lub wymienić.
Czytaj też: Wlej do kopca. Krety znikną z ogrodu w mig
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.