Wysyłamy je niemal codziennie. Co więcej, coraz częściej zastępują nam słowa. Mają w sobie mnóstwo ukrytych znaczeń. Niejednokrotnie są trudne do rozszyfrowania i poznania prawdziwej intencji piszącego. A co wysyłanie poszczególnych emotikon mówi o nas samych?
"Emotikony, których używają piszący wiadomości, sporo sugerują na temat ich typów osobowości" - twierdzi doktor Mimi Winsberg - psychiatra specjalizujący się w relacjach międzyludzkich.
Płaczący emotikon czyli crying emoji
"Częste używanie płaczącej emotikony sugeruje neurotyczność. Osoby o wysokim poziomie neurotyzmu, w szczególności spięte, preferują przesadną mimikę płaczących emoji, odwróconą buźkę lub tzw. krzyżyki w oczach. Osoby te często odczuwają gniew, niepokój, nierzadko też wyraźną drażliwość" - wyjaśnia specjalista.
Kciuk w górę i "puszczanie oczka"
Doktor Winsberg zwraca też uwagę na wyraźne cechy ekstrawertyczne osób, które szczególnie często używają emotikony z kciukiem w górę i "puszczaniem oczka". "Niektórych to może zaskakiwać, ale ekstrawertycy na ogół używają jednak zdecydowanie mniej emotikon niż introwertycy. To właśnie osoby, które zastępują słowa emotikonami są bardziej nieśmiałe. " - dodaje.
Ilość emotikon ma znaczenie
Psychiatra zwraca też uwagę na istotę rozmowy i bliskości. "Emotikony nie są budowaniem komunikacji, a jedynie pewnym wytworem, który buduje dość pozorny dialog. Używanie ich jest zdecydowanie prostsze i na pewno pomocne, ale nie powinno zastępować całkowicie słowa pisanego, a już na pewno nieprawdziwego kontaktu, który możemy wytworzyć, będąc ze sobą" - podkreśla naukowiec.
Jak rozpoznać, że ktoś kłamie na komunikatorze?
Wymieniając z kimś wiadomości tekstowe trudniej zorientować się, czy ktoś mówi prawdę. W rozmowie twarzą w twarz możemy opierać się na mowie ciała. W czasie kontaktu wirtualnego jesteśmy pozbawieni komunikatów niewerbalnych, które często zdradzają kłamcę.
Psychiatra zdradza, jak wykryć kłamstwo przez komunikator internetowy. Doktor Winsberg twierdzi, że osoba, która jest szczera używa słów "ja" i "mnie". Ta, która chce ukryć prawdę zazwyczaj dystansuje się do swoich wypowiedzi. Może całkowicie unikać stosowania zaimka.
Ponadto często podpierają się zwrotami: "Szczerze mówiąc", "Nie będę kłamać", "Przysięgam". Internetowe wypowiedzi kłamców okraszone są barwne, okraszone wieloma szczegółami, często pojawiają się w nich słowa "może" i "na pewno".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.