Najwięcej kobiet bo, aż 90 procent pracuje na Madagaskarze, a najmniej - zaledwie 6 procent w Jemenie. W Afganistanie i Sudanie Południowym zaledwie niecałe 5 procent kobiet korzysta z konta osobistego w banku.
Do najbardziej niebezpiecznych dla kobiet miejsc należą Azja i Afryka oraz niektóre kraje Ameryki Łacińskiej jak Salwador, Gwatemala czy Meksyk. W Europie to Włochy i kraje z północno-wschodniej części kontynentu.
A jak w tym rankingu plasuje się Polska? Wśród państw europejskich jesteśmy na 27. miejscu, podobnie jak Hiszpania. Wyprzedzamy tym samym Węgry, Włochy, Bułgarię i Rumunię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A gdzie w Europie według badania kobietom żyje się najlepiej? Prym w rankingu wiodą: Dania, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Islandia.
Najgorzej oceniono sytuację kobiet w Nigrze, Haiti, Iraku i Somalii. W grupie 11 krajów z najgorszą sytuacją co piąta kobieta doświadczyła przemocy ze strony partnera, 6 na 10 żyje w strefie konfliktu, a śmierci noworodków to około 540 na 100 tys. urodzeń, ponad dwa razy więcej niż światowa średnia - czytamy w omówieniu raportu na stronach "Gazety Wyborczej".
Analitycy odnotowali jeszcze jedno, mocno niepokojące zjawisko. W 2022 roku około 600 milionów kobiet na całym świecie żyło w promieniu 50 kilometrów od konfliktu zbrojnego.
Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na ocenę praw kobiet w Etiopii, Afganistanu, Birmy, Syrii i Jemenu czy ogarniętej wojną Ukrainie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.