W 2022 r. ta wyjątkowa wiosenna pełnia Księżyca wypada przed astronomiczną i kalendarzową wiosną. W piątek, 18 marca, o godzinie 8:20 Księżyc znalazł się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzięki takiemu ułożeniu jest on oświetlony praktycznie w całości, patrząc z naszej perspektywy, co można podziwiać niemal z każdego zakątka Polski.
Robaczy Księżyc. Co zwiastuje?
Księżyc ten zwie się "robaczym", bowiem zwiastuje wiosnę. Skąd ta charakterystyczna nazwa? Wymyślili ją rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. Czas zbliżającej się wiosny kojarzy się im bowiem z robakami wydostającymi się spod wilgotnej gleby i zostawiającymi na niej liczne ślady swojej "wędrówki".
Robaczy Księżyc określa się także pełnią skrzypiącą, pełnią śmierci, czystą pełnią oraz pełnią klonową. Wymienione nazwy odpowiadają innym zmianom w przyrodzie, które przypadają na czas zbliżającej się wiosny.
Pełnia skrzypiąca nawiązuje do łamiącej się i topniejącej pokrywy śnieżnej pod ciężarem skrzypi. Z kolei pełnia klonowa wzięła się od klonów, które tuż przed wiosną wydzielają obfite soki.
Zmiany hormonalne
Robaczy Księżyc, jak podkreślają naukowcy, to nie tylko oznaka pierwszych podrygów wiosny, ale także niemała zmiana dla naszego samopoczucia. To właśnie podczas pełni w naszych organizmach dochodzi do zaburzeń w procesie wytwarzania serotoniny, potocznie zwanej "hormonem szczęścia".
Ma to wpływ na temperaturę naszego ciała, ciśnienie krwi, a także skurcze mięśni gładkich. Robaczy Księżyc może być przyczyną bezsenności i wzmożonej, nieuzasadnionej nerwowości. Niektórzy mogą też doświadczyć silniejszego niż zazwyczaj pobudzenia seksualnego oraz problemów z koncentracją.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.