Legenda głosi, że czosnek niedźwiedzi był pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu się ze snu zimowego, stąd też nazwa rośliny. Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Od jakiegoś czasu jest również uprawiany.
Roślina ta o charakterystycznym delikatnym czosnkowym posmaku, ceniona jest ze względu na właściwości zdrowotne oraz walory smakowe. Co najważniejsze jadalne są wszystkie jej części.
Cała roślina jest jadalna i przepisów kulinarnych na wykorzystanie czosnku jest naprawdę dużo - podkreślają leśnicy Lasów Państwowych.
Czosnek niedźwiedzi ma właściwości naturalnego antybiotyku. Jego spożywanie wpływa oczyszczająco i wzmacniająco na osłabiony zimą organizm. Działa silnie bakteriobójczo, obniża ciśnienie krwi, wspomaga serce, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Najsilniejsze działanie ma zebrany wcześnie, przed kwitnieniem.
W Polsce od 2004 r. gatunek ten objęty jest częściową ochroną gatunkową. Uznawany jest za gatunek ustępujący. Umieszczony został na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
Sadzonki tej rośliny można kupić jednak na straganach i centrach ogrodniczych. Dzięki temu czosnek niedźwiedzi można uprawiać w ogródku albo na działce.
I choć jest w Polsce objęty ochroną częściową, jego sadzonki czy nasiona można bez problemu kupić np. w centrach ogrodniczych i posadzić na działce lub w ogródku. Wtedy możemy cieszyć się tą niezwykłą rośliną przez wiele lat - informują lesnicy Lasów Państwowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.