Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rozbij pod autem. Kuny już się nie zbliżą

134

Jak pozbyć się kuny z ogródka czy z poddasza? Sposobów na to jest naprawdę wiele. Możemy sięgnąć zarówno po gotowe środki, jak i użyć domowych, babcinych metod. Zapłacimy za nie niewiele, a efekt będzie idealny.

Rozbij pod autem. Kuny już się nie zbliżą
Kuny są wyjątkowo uciążliwe (Adobe Stock)

Kuny domowe to zwierzęta futerkowe powszechnie występujące w Polsce. Wyjątkowo chętnie osiedlają się one blisko ludzi, na przykład w ogrodach, ale także w domach – na poddaszu, na strychu czy w piwnicy. Zwierzę przypomina wielkością kota, jednak jest od niego smuklejsze.

Niestety kuny są wyjątkowo uciążliwe. Powodem jest przede wszystkim nieprzyjemny zapach, który wydzielają. Przypomina on jaja, padlinę czy zgniłe owoce. Co więcej, szkodniki niszczą izolację czy kable, a także często znoszą do swojej kryjówki martwe gryzonie czy ptaki. Zostawiają też duże ilości odchodów. Kuna może narobić szkód również w naszym samochodzie - często przegryza kable czy przewody zapłonowe.

Jak usunąć kunę z posesji?

Jak pozbyć się kuny? Możemy postawić na gotowe środki takie jak specjalne ultradźwięki, które działają na zwierzę, płosząc ją z danego miejsca. Musimy jednak uważać, jeśli mamy w domu koty - ultradźwięki będą oddziaływać również na nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciekawska kuna. Nagranie z Bieszczad

Innymi gotowymi sposobami są chociażby żywołapki, czyli specjalne pułapki. Wkładamy do nich przynętę - na przykład chleb z miodem, jajka lub korzystamy z gotowego wabika. Wystarczy postawić pułapkę w miejscu, w którym pojawia się kuna i poczekać 2-3 dni aż zwierzątko oswoi się z przedmiotem i do niego wejdzie. W takim wypadku najlepiej wywieźć kunę daleko od naszej posesji, przynajmniej 10 kilometrów. Pod żadnym pozorem nie wolno zabijać zwierzęcia - jest pod ochroną.

Domowe sposoby na kuny

Babcine sposoby na kunę również cieszą się sporą popularnością. Szkodniki te nie lubią wielu zapachów - chociażby zapachu komarnicy, czyli plekrantusa. Dla człowieka jego woń jest bardzo przyjemna, jednak zwierzęta za nią nie przepadają. Oprócz tego kuny nie cierpią zapachu sierści psa – jeśli opiekujemy się czworonogiem, nie wyrzucajmy sierści, która pozostała po czesaniu.

Co jeszcze odstrasza kuny? Na liście są na przykład jajka. Należy je rozbić w miejscu, którym przebywa gryzoń. Oprócz tego zwierzęta nie lubią m.in. zapachu kostki do toalety oraz octu, źle reagują też na ostre przyprawy jak ostrą paprykę czy pieprz.

Autor: DFR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić