Chwasty nie są roślinami, które są mile widziane w ogrodach. Co prawda, niektóre gatunki wykazują działanie prozdrowotne (np. mniszek lekarski), jednak zabierają też światło i cenne składniki odżywcze z gleby, a owoce i warzywa potrzebują ich do prawidłowego wzrostu. Jak usunąć chwasty z ogrodu, aby nie odrastały po zaledwie kilku dniach?
Herbicydy a ekologiczna uprawa roślin. Czy to się może udać?
Część ogrodników i rolników, w trosce o prawidłowy wzrost hodowanych przez siebie roślin, decyduje się na rozpylenie herbicydów. Działają one wyjątkowo skutecznie, trwale usuwając chwasty z uprawy.
Niestety, bazują na bardzo silnych i szkodliwych pestycydach, które są szkodliwe dla środowiska. Jeśli zależy ci na tym, aby hodowla roślin była w pełni ekologiczna i bezpieczna, zastosuj domowe metody, dzięki którym pozbędziesz się chwastów z ogrodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mulczowanie — prosty sposób na pozbycie się chwastów
Chwastów można pozbyć się na kilka sposobów. Najprostszą i zarazem najpopularniejszą metodą jest wyrywanie ich wraz z korzeniami. Można zrobić to ręcznie, lub posłużyć się specjalnymi przyrządami służącymi do mechanicznego usuwania roślin.
Tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem jest mulczowanie. Polega ono na rozsypaniu ściętych pokrzyw w formie ściółki pod rabatami.
Pokrzywa sprawi, że chwasty nie będą mogły wzrastać pod roślinami. Ponadto, pędy pokrzywy odżywią glebę i wzbogacą ją w cenne składniki odżywcze.
W ten sam sposób wykorzystać można skoszoną trawę. Pamiętaj jednak, że są to materiały organiczne, które bardzo szybko się rozkładają, dlatego zabieg trzeba powtarzać co kilka tygodni.
Chwastów pozbędziesz się także za pomocą oprysku bazującego na occie spirytusowym. W trakcie tego zabiegu trzeba być bardzo precyzyjnym. Gdy roztwór wody i octu trafi np. na sadzonkę warzywną, może dotkliwie ją poparzyć.
Czytaj także: Wlej do kopca. Krety znikną z ogrodu w mig
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.