Kowale bezskrzydłe są gatunkiem owadów, które w Polsce można spotkać praktycznie wszędzie - zwłaszcza teraz, na wiosnę. Widać je na trawnikach, chodnikach, na podwórkach. Często można je także zauważyć w pobliżu cmentarzy, co przyczynia się do ich potocznej nazwy "robaki cmentarne".
Ich charakterystyczny wygląd, czyli czerwony pancerzyk pokryty czarnymi kropkami, sprawia, że da się je bez trudu rozpoznać. Zazwyczaj można je zobaczyć gromadzące się w większych grupach na murach lub drzewach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kowale bezskrzydłe - nigdy ich nie zabijaj
Wygląd kowali może się wydawać niektórym nieco przerażający. Intensywny czerwony kolor, długie czteroczłonowe czułki i długie odnóża - są osoby, u których budzi to niepokój, podobnie jak skłonność kowali do tworzenia skupisk. Warto jednak pamiętać, że kowale bezskrzydłe nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi. Nie ma więc żadnego powodu, żeby je zabijać.
Co więcej, kowale mogą się nawet okazać bardzo korzystne, zwłaszcza dla osób posiadających ogród lub działkę. Dlaczego? Kowale bezskrzydłe mogą doskonale "posprzątać" w naszym ogrodzie. Żywią się różnego rodzaju resztkami, obumarłymi roślinami i owadami, dzięki czemu pomagają utrzymać porządek w przydomowej przestrzeni.
Do tego zjadają larwy komarów i odstraszają dorosłe osobniki. To niewątpliwie duży plus, zwłaszcza podczas długich, letnich wieczorów, kiedy te kąsające owady mogą skutecznie uprzykrzyć nam spędzanie czasu na zewnątrz.
Przeczytaj także: Japońska metoda na ogórki czyni cuda. Nie nadążysz ze zbiorami
Jeżeli jednak obecność kowali bezskrzydłych staje się dla kogoś uciążliwa, istnieją proste sposoby na ich przegonienie. Można na przykład spróbować strzepać je z drzewa, na którym siedzą. Niektórzy korzystają również z dmuchawy ogrodowej lub strumienia wody.
To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż stosowanie trujących, chemicznych środków, które mogą zaszkodzić także uprawianym w ogrodzie roślinom.
Kowale bezskrzydłe występują w niemal całej Palearktyce
Kowale bezskrzydłe są bardzo powszechne nie tylko w Polsce. Występują niemal w całej Palearktyce, czyli największej powierzchniowo krainie zoogeograficznej, obejmującej m.in. całą Europę. Kowale bezskrzydłe występują też m.in. w USA, Ameryce Środkowej, Indiach, a nawet na Syberii.