Kwiaty na balkonie pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Pięknie ukwiecony balkon przyciąga wzrok oraz staje się miejscem odpoczynku po dniu pełnym wyzwań. Nie jest to jedynie kwestia estetyki – rośliny mogą też wpływać na nasze samopoczucie, dostarczając świeżego powietrza i ciesząc zapachem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby w sezonie cieszyć się pięknymi kwiatami na balkonie, już teraz warto niektóre gatunki wysiać do pojemników. Najczęściej na balkony i tarasy wybieramy pelargonie, jednak dobrze jest przyjrzeć się też innym roślinom, które kwitną latem. Do takich należy lewkonia, które nie tylko sprawdzi się jako ozdoba tarasu i rabat, ale też jest doskonała na kwiat cięty do wazonu.
Jak wygląda lewkonia?
Lewkonia letnia to roślina jednoroczna. Występuje w różnych odmianach różniących się wysokością i kolorem kwiatostanów. Dzięki temu lewkonia to roślina, która ma wszechstronne zastosowanie. Doskonale sprawdzi się na balkonie czy tarasie, a także można ją wykorzystać jako kwiat cięty.
Jak uprawiać lewkonię letnią?
Uprawę lewkonii najlepiej rozpocząć od wysiewu nasion na rozsady. Po wysiewie należy postawić pojemniki w pomieszczeniach o temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Kiedy rośliny będą miały minimum 2 liście, należy przepikować je do oddzielnych, mniejszych pojemników.
Po przesadzeniu lewkonii do stałych pojemników najlepiej umieścić je na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Jako podłoże zaleca się wykorzystać żyzną, próchniczą glebę. Nie należy wykorzystywać gleby, w której wcześniej rosły warzywa kapustne.
Uprawiając lewkonię letnią należy zwrócić uwagę na regularne podlewanie, oraz nawożenie. Do zasilania najlepiej wykorzystać nawozy przeznaczone do roślin kwitnących.
Czytaj też: Masz pelargonie? Zrób to, a wiosną rozkwitną
Trzeba pamiętać, że roślina ta jest wrażliwa na przymrozki, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią ochronę jeśli zapowiadane będą niskie temperatury.
Oprócz uprawy w pojemnikach lewkonię letnią można także posadzić w ogrodzie. Roślina ta nadaje się do stworzenia rabat. Lewkonie są roślinami jednorocznymi, dlatego nie ma potrzeby przesadzania ich podczas uprawy.
Najczęstsze problemy w uprawie lewkonii
Podczas uprawy lewkonii mogą pojawić się problemy takie jak atak mszyc lub szara pleśń. Mszyce to jedne z najgroźniejszych szkodników, które mogą doprowadzić do osłabienia i obumarcia rośliny. Ich identyfikacja czasem bywa trudna, bowiem mszyce żerują pod liśćmi. W przypadku zauważenia szkodników należy szybko zastosować środki do ich zwalczania.
W przypadku pojawienia się szarej pleśni, czyli szarego nalotu na liściach, należy usunąć porażoną części i użyć odpowiedniego oprysku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.