Sklep internetowy Haypp zlecił badania opinii publicznej przeprowadzone przez instytut Censuswide. W badaniu wzięło udział ponad 1000 matek i ojców. Rodzice wskazali, czego najbardziej obawiają się u swoich dzieci.
Wśród głównych zmartwień opiekunowie wymieniają m.in. zdrowie swoich dzieci, wyniki w szkole oraz relacje z przyjaciółmi. Wiele obaw wiąże się z aktywnością pociech w Internecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej rodzice martwią się o cyberprzemoc i wpływ mediów społecznościowych na rozwój dziecka. Aktywność młodych ludzi w sieci budzi obawy 63 proc. badanych osób. Jak wynika z badania cytowanego przez "Fakt", rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo social media oddziałują na współczesną młodzież.
Czytaj także: Koniec warszawskiej galerii? Ma zostać zrównana z ziemią
Zdrowie psychiczne wśród obaw rodziców
Inna obawa wiąże się ze zdrowiem psychicznym dzieci. Ryzyko depresji, załamania nerwowego i zaburzeń lękowych pociech spędza sen z powiek prawie połowy badanych rodziców.
Jedna piąta ankietowanych matek i ojców postrzega chęć poddania się operacjom plastycznym jako kolejny przejaw dzisiejszej kultury internetowej, którą wzmacniają platformy takie jak Instagram i TikTok - wskazuje Markus Lindblad, niemiecki rzecznik Haypp, cytowany przez "Fakt".
Poza tym rodzice boją się też o negatywny wpływ używek. Klasyczne problemy takie jak używanie narkotyków, alkoholu czy papierosów przez dzieci budzi strach ponad 30 proc. badanych osób.
Co ciekawe, praktycznie wszyscy rodzice (95 proc. badanych) uważa, że sposobem na rozwiązanie większości problemów jest rozmowa z dziećmi.