Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Stres cieplny roślin? Takie są jego objawy, wykorzystaj ten trik

0

Upał daje się we znaki nie tylko nam, ale także roślinom. Narażone na długotrwałe wysokie temperatury marnieją i więdną. To przykry efekt stresu cieplnego, wynikającego z ekspozycji na słońce i wysokie temperatury. Jak sobie z tym poradzić?

Stres cieplny roślin? Takie są jego objawy, wykorzystaj ten trik
Stres cieplny u roślin. Jak go rozpoznać i jak pomóc dotkniętym nim roślinom? (Getty Images,, copyright2015r.nelson)

Ostatnie dni upływają nam pod znakiem wysokich temperatur. W wielu miejscach termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Taka pogoda doskwiera nie tylko ludziom, czy zwierzętom, ale także roślinom. Jak wskazuje portal deccoria.pl, większość gatunków roślin, które hodujemy w naszych ogrodach, nie jest przystosowana do skrajnych warunków. Wysokie temperatury mogą doprowadzić u nich do stresu cieplnego.

Stres cieplny negatywnie wpływa na wzrost roślin, ich kwitnienie i owocowanie. Podobnie, jak susza, która towarzyszy zazwyczaj wysokim temperaturom. Wielodniowy upał może pogorszyć kondycję roślin, czego objawy zobaczymy gołym okiem. Co nas powinno zaniepokoić? Jednym ze znaków alarmowych jest żółknięcie liści. Odpowiada za to przede wszystkim niewystarczająca ilość wody. Dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin o odpowiednich porach.

Latem rośliny powinniśmy podlewać rankiem lub wieczorem. Jeśli robimy to wcześnie rano, unikajmy lania wodą bezpośrednio po liściach. Osadzające się na nich krople zadziałają jak soczewka, doprowadzając do poparzenia liści. O tym, że do niego doszło, świadczą brązowe plamy na powierzchni liści, a także ich suche i kruche krawędzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niesamowite nagranie z Gdańska. Ludzie oszaleli z zachwytu

Stres cieplny może doprowadzić do niekontrolowanego, przedwczesnego zrzucania kwiatów lub owoców. Jest to mechanizm obronny, w którym roślina przekierowuje wodę, składniki odżywcze i całą energię na przetrwanie.

Jak pomóc roślinom, którym zaszkodziło słońce?

Jeśli zauważymy, którykolwiek z opisanych wyżej objawów stresu cieplnego u naszych roślin, powinniśmy zacząć jak najszybciej działać. Jednym z pierwszych kroków powinno być usunięcie uszkodzonych elementów rośliny (np. poparzone lub żółte liście, suche kwiaty), co pozwoli ją odciążyć i pobudzi do regeneracji.

Zadbajmy o odpowiednią ilość wody, regularnie podlewając rośliny bezpośrednio przy glebie. Dzięki temu unikniemy rozrostu masy korzeniowej, która odbywa się kosztem zielonych części rośliny.

W miejscach o dużym nasłonecznieniu możemy spróbować osłonić rośliny agrowłókniną. Powinniśmy rozkładać ją nie bezpośrednio na pędach, ale ponad rośliną. Dzięki temu nie obciążymy ich, ale pozwolimy im przetrwać trudny czas upałów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić