Pranie firan i zasłon. O czym warto pamiętać?
Firanki i zasłony należy regularnie prać. Takie tkaniny bardzo szybko pochłaniają kurz, dym papierosowy, zanieczyszczenia i są siedliskiem różnych mikroorganizmów, np. roztoczy. Nieświeże zasłony mogą mieć wpływ na pogorszenie się jakość powietrza w pomieszczeniu, szczególnie gdy okno wychodzi na ulicę.
Firanki i zasłony należy prać w pralce ustawionej na delikatny cykl prania oraz niską temperaturę. Optymalna temperatura prania to 30°C lub maksymalnie 40°C. Oczywiście, jeśli producent nie zaleca prania chemicznego. Do bębna pralki można dodać sok z cytryny, jeśli chcemy się pozbyć zapachu papierosów lub niewielką ilość płynu do mycia naczyń, jeśli chcemy pozbyć się tłustych plam. Roztwór wody i sody oczyszczonej pomoże zachować biel firan na dłużej.
Jak odświeżyć firany bez prania? Potrwa to kilka minut
Między praniami, które należy wykonywać raz na 3-4 miesiące, warto dodatkowo odświeżać firany oraz zasłony. Najprostszy sposób to wykorzystanie gorącej pary. Przyda się tu parownica lub generator pary. Z pomocą gorącej pary wodnej można szybko odświeżyć i wyprasować firanki, usunąć brzydkie zapachy, a także zabić roztocza. Odświeżane firanek gorącą parą to dobra alternatywa dla tradycyjnego prania. Tego rodzaju patenty stosowane są nie tylko w domach, ale także w hotelach.
Czytaj także: Spryskaj nim firanki. Zapomnisz o kurzu i zagnieceniach
Jeśli nie posiadasz parownicy czy generatora pary, możesz użyć zwykłego żelazka. W tym celu ustaw urządzenie na wysoką temperaturę i zbliż metalową stopę do tkaniny. Para wodna pomoże pozbyć się mikroorganizmów z wnętrza tkanin. Odświeżający efekt będzie natychmiastowy.