Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tak skutecznie wyczyścisz komin przed zimą. Prosty trik

57

Regularne czyszczenie komina to klucz do bezpieczeństwa domu. Zapobiega pożarom i zapewnia prawidłowe działanie systemu grzewczego. Dowiedz się, dlaczego jest to takie istotne i jak wyczyścić komin przed zimą

Tak skutecznie wyczyścisz komin przed zimą. Prosty trik
Jak wyczyścić komin? (Getty Images, middelveld)

Czysty komin to podstawa bezpiecznego domu. Jego regularne czyszczenie zapobiega groźnym pożarom, które mogą zniszczyć nie tylko sam komin, ale i cały budynek. W Polsce, zwłaszcza w sezonie zimowym, straż pożarna często interweniuje przy pożarach spowodowanych nagromadzeniem sadzy. Regularne przeglądy kominów przed zimą mogą zapobiec takim sytuacjom i ułatwić życie ich właścicielom.

Zaniedbany komin nie tylko zwiększa ryzyko pożaru, ale także pogarsza jakość powietrza w domu. Dym i zapach spalenizny mogą przedostać się do środka, jeśli przewody kominowe są niedrożne. Odpowiednia konserwacja przyczynia się również do lepszej efektywności energetycznej całego systemu grzewczego, co jest szczególnie ważne w okresie obniżających się temperatur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiceminister o zabójczej trutce na gryzonie. Mówi o głupocie

Jak wyczyścić komin przed zimą?

Powszechnym sposobem jest mechaniczne czyszczenie komina przed zimą za pomocą specjalnych szczotek do czyszczenia. Wprowadza się je do przewodu kominowego od góry lub od dołu, w zależności od jego konstrukcji. Kluczowe jest jednak, aby robić to regularnie, przynajmniej raz na trzy miesiące, aby uniknąć nagromadzenia zanieczyszczeń.

Można również wyczyścić komin za pomocą specjalnego proszku do czyszczenia komina. Proszek ten wsypuje się do pieca (w dawce określonej przez producenta). Podczas spalania wydziela on substancję, która powoduje odpadanie warstwy smoły i sadzy ze ścianek komina.

Nie każdy wie, że na czyszczenie komina istnieją także domowe triki, które pozwalają na odświeżenie przewodów bez konieczności wchodzenia na dach. Na przykład obierki ziemniaków mogą pomóc w usuwaniu sadzy z komina. Jakkolwiek nie brzmi to nietypowo, ten sposób jest skuteczny. Obierki wystarczy dokładnie wysuszyć, a następnie spalić w piecu. Skrobia zawarta w obierkach wysusza sadzę, dzięki czemu łatwiej się ona wykrusza z komina.

Pamiętaj, że...

Samodzielne czyszczenie jest tylko doraźne i nie zastąpi ono profesjonalnej kontroli, ale może znacząco opóźnić tworzenie się niebezpiecznej sadzy i powstanie niedrożności komina. Regularne wizyty fachowca są nie tylko zalecane przez prawo, ale często stanowią element warunkujący wypłatę odszkodowania w razie jakiejkolwiek szkody.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Niemiec poszedł do polskiego urzędu. "To mi się podoba"
Tak pozbędziesz się zapachu stęchlizny raz-dwa. Sprawdzony sposób
Zmiany w składce zdrowotnej i cenach energii? Rząd rozważa propozycje
Wyjątkowe warunki w więzieniu Andresa Breivika. Dostęp do konsoli i telewizora
Seria ataków na nieletnich w Rawiczu. Policja aresztowała 34-latka
"Niebezpieczne dla osób homoseksualnych i Żydów". W Niemczech wrze
Polak walczył po stronie Ukrainy. Co myśli o wojnie?
Kolejne sankcje dla Rosjan. Ofensywa dyplomatyczna Wielkiej Brytanii
Dodaj to do prania, a jeansy długo będą wyglądały jak nowe
Co było pierwsze: jajko czy kura? Naukowcy rozstrzygnęli odwieczną zagadkę
Negatywne wnioski po "Warszawa chroni". Rewolucja w systemie ostrzegania
Najnowsze odkrycie naukowców. Biegun północny przesuwa się w kierunku Rosji w nietypowym tempie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić