Chrzan był zawsze ceniony nie tylko ze względu na smak, ale również na swoje właściwości lecznicze. Dzięki tym właściwościom wykorzystywano go w kuchni jako środek konserwujący, zapobiegający psuciu się przetworów czy mięs. Pieczone mięsa obkładano tartym chrzanem lub wtykano w nieostrugany korzeń chrzanu. Do dzisiaj do różnych przetworów warzywnych dodaje się liście chrzanu, np. do kwaszenia ogórków.
W kuchni warto także wykorzystywać liście chrzanu. Zawierają one bowiem cenną dawkę minerałów, m.in. potasu, wapnia i magnezu. Są bogatym źródłem siarki regulującej poziom cukru we krwi i pomagającej usuwać toksyny.
Liście chrzanu możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów m.in.: w przetworach, ale także jako dodatek do sałatek. Liście chrzanu mogą zastąpić nam także kapustę w gołąbkach, dzięki czemu nadadzą tej potrawie niepowtarzalnego aromatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chrzan ma też właściwości bakteriobójcze, dlatego w przeszłości liście używano do owijania żywności, by dłużej zachowała świeżość. Przed zepsuciem liście chrzanu chroniły m.in. wędliny, sery czy masło.
Z liści chrzanu możemy przygotować też aromatyczne pesto. Wystarczy kilka łyżek zblanszowanych i posiekanych liści, 2-3 ząbki czosnku, oliwa z oliwek, orzeszki piniowe i starty parmezan. Wszystko zmiksować na gładką masę. Takie pesto można podawać z makaronem lub z grillowanym pieczywem.
Chrzanowe liście można dodawać także do marynat, zup czy polewek. Warto wiedzieć, że liście chrzanu mają właściwości przeciwbólowe, przez co świetnie sprawdzają się do okładów na różne bóle reumatyczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.