Świąteczne pozostałości pod postacią ciast nie należą do rzadkości. Zamiast się jednak stresować tym, że przysmaki zepsują się, zmarnują i wylądują w koszu, warto wiedzieć, które z nich wystarczy... zamrozić. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele wielkanocnych słodkości można poddać temu procesowi.
Jakie ciasta można zamrozić? Oto lista
Nadmiar ciast czasem może sprawiać nieco kłopotu - w końcu nikt z nas nie lubi marnować dobrego jedzenia. Na szczęście posiadacze zamrażarek nie muszą się o to martwić. Wystarczy zdać sobie sprawę, które ciasta można zamrozić. Ważne jest też, aby sprawdzić, w jaki dokładnie sposób poddać wypieki takiemu procesowi.
Jeżeli posiadamy ciasto kruche, drożdżowe lub francuskie przed upieczeniem, zamroźmy je od razu po wyrobieniu. Jeśli natomiast mamy już upieczony przysmak, zamrozić możemy ciasta drożdżowe, serniki, biszkopty, ciasta ucierane, torty i inne ciasta z kremem.
Przy tym należy pamiętać, aby nie mrozić ciast bezowych, z bitą śmietaną czy galaretką - po rozmrożeniu mogą się zwyczajnie rozpuścić. W tym przypadku są dwa wyjątki, czyli makaroniki oraz mrożone torty bezowe, które podawane są jako deser lodowy.
Jak prawidłowo zamrozić ciasta?
Jeśli chcemy zamrozić nadprogramowe kawałki wypieków, muszą one być świeże. Kiedy mrożeniu poddamy ciasto, które stało już kilka dni, wówczas ryzykujemy utratą smaku. Przygotowane ciasto do zamrożenia powinno być dokładnie owinięte specjalną folią lub też szczelnie zamknięte w plastikowym pudełku. W innym razie przysmak przejdzie aromatami pozostałych mrożonek. Co ciekawe, zamrożone ciasto możemy przechowywać nawet do trzech miesięcy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl