Wybór imienia dla dziecka to często nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Zastanawiają się oni nad tym, które będzie najbardziej odpowiednie. Należy jednak pamiętać, że w marcu 2015 r. ustawa, prawo o aktach stanu cywilnego zostało bardzo zliberalizowane.
W praktyce oznacza to, że dziecko można nazwać dowolnie, o ile imię nie ośmiesza dziecka i nie wprowadza w błąd względem płci.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka - czytam na stronie RJP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Polsce nie istnieje prawnie ustanowiona lista imion zakazanych. Ale można się spotkać z odmową nadania konkretnego imienia przez kierownika urzędu stanu cywilnego. W związku z tym Rada Języka Polskiego stworzyła poradnik, w jaki sposób wybrać odpowiednie imię.
Wybierasz imię dla dziecka? To warto wiedzieć
Nie powinno się nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp. oraz pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta.
Co więcej, imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi. Nie powinno się stosować pisowni archaicznej. Należy pamiętać, że piszemy ks, nie x.
Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.
Oto lista imion, które mogą zostać odrzucone:
- Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
- Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
- Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
- Dajana,
- Emaus, Ewan,
- Herrada,
- Jaila, Joshua, Julka,
- Karla, Klea, Krystina, Kuba (żeńskie),
- Lester, Lilith, Lorina,
- Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
- Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol, Nikola (męskie),
- Ole, Opieniek,
- Pacyfik, Pakita, Poziomka,
- Radek, Rener, Ricardo,
- Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
- Una, Unka,
- Veronika
- Wilga, Wilk, William,
Czytaj również: "Ja już stąd nie wrócę". Siedem lat od śmierci Magdaleny Żuk