Ceremonia ślubu to wielkie przeżycie dla małżonków oraz całych ich rodzin. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, w pierwszej kolejności warto się upewnić, czy na pewno możemy zawrzeć związek małżeński w Kościele katolickim. Prawo kanoniczne wyróżnia 12 przeszkód, które nie pozwolą księdzu na udzielenie zgody.
Ważny jest przede wszystkim wiek osób, które chcą stać na ślubnym kobiercu. Według prawa, mężczyzna nie może zawrzeć ważnego małżeństwa przed ukończeniem 16. roku życia i kobieta przed ukończeniem 14 roku".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ślubu kościelnego nie mogą ze sobą zawrzeć osoby spokrewnione w linii prostej (np. ojciec z córką, matka z synem czy brat z siostrą). W przypadku pokrewieństwa w linii bocznej trzeciego i czwartego stopnia istnieje możliwość uzyskania dyspensy.
Ślubu kościelnego nie może zawrzeć osoba, która jest nieochrzczona, lub która nie przystąpiła do pierwszej komunii świętej i nie ma sakramentu bierzmowania.
Ślub kościelny w Kościele katolickim może zawrzeć osoba ochrzczona w innym obrządku chrześcijańskim, jeśli drugi małżonek jest katolikiem. Konieczna jest wtedy obecność szafarza tego obrządku.
Według prawa kanonicznego, nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz (chodzi np. o sytuację, w której rodzice straszą dzieci wyrzuceniem z domu, jeśli te nie wezmą ślubu). Co oczywiste, małżeństwa nie może zawrzeć ten, kto pozostaje w innym związku małżeńskim.
Ksiądz decyduje o udzieleniu ślubu
Co ciekawe, powodem odmowy może być także fakt, że jedno z narzeczonych nie uczestniczy w naukach przedmałżeński, czy też jedna ze stron nie jest do końca pewna swojej decyzji. To jednak nie jest ustalone w prawie kanoniczym, a wszystko odbywa się według woli księdza.
Czytaj także: Tak wygląda była prezeska banku. Wierzy, że jest smokiem