Bardzo często w przekazach medialnych pojawia się zaskoczenie, gdy dochodzi do dramatu w jednej rodzin. Sąsiedzi powtarzają wówczas, że wszyscy jej członkowie wydawali się normalni, nie mieli nałogów i nie stosowali przemocy fizycznej. Okazuje się jednak, że niektóre zachowania określają przedstawicieli patologicznej rodziny.
Gdy dzieci wychowywane były w rodzinach, w których działo się coś niedobrego, później nieświadomie powielają błędy przy wychowywaniu własnych pociech. To z kolei prowadzi do patologicznych zachowań.
To może być oznaka toksycznej rodziny. Zwróć uwagę
Czym jest toksyczna rodzina? Mówimy o niej w przypadku, gdy najbliżsi cechują się nieodpowiednimi i szkodliwymi zachowaniami. Mogą się one wiązać z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i przemocą fizyczną. To jednak nie wszystko. Niektórych cech nie widać na pierwszy rzut oka. Tymczasem mogą one wpłynąć na funkcjonowanie i dorastanie małego dziecka bardziej niż np. nadużywanie alkoholu.
Czytaj także: Pochowany żywcem. 30-latek sam wydostał się z trumny
Toksyczna rodzina charakteryzuje się m.in. przesadną kontrolą. Rodzice czują się odpowiedzialni za dzieci, dlatego chcą wiedzieć, gdzie wychodzą i z kim mają kontakt. W pewnym momencie prowadzi do niezdrowych zachowań i kontroli każdego aspektu życia swojej pociechy. Sprowadza się to m.in. do przeglądania telefonu, czytania wiadomości, a nawet kontroli ubioru.
W toksycznej rodzinie dochodzi też do manipulacji. Są one jednak trudne do rozpoznania. Zdarza się, że jeden z członków rodziny wpaja innym poczucie winy. Zwłaszcza w momencie, gdy dziecko zachowa się inaczej niż oczekuje tego rodzic. Manipulatorzy wykorzystują emocje towarzyszące dzieciom, by wywalczyć swoje cele.
Toksyczna rodzina cechuje się też krytyką w obecności innych osób. To bolesne doświadczenie dla dziecka, które musi znosić negatywne opinie na swój temat. Podkopuje to pewność siebie krytykowanej osoby i prowadzi do tego, że staje się ona niepewna oraz wycofana. W efekcie takie osoby niechętnie podejmują inicjatywę, boją się też angażować. Przekłada się to też na problemy po osiągnięciu dorosłości, bo wychowywane w ten sposób osoby nie są w stanie sobie radzić z krytyką.
Bardzo często w toksycznej rodzinie dochodzi do zjawiska, w którym brak problemu staje się problemem. W efekcie bliscy nie rozmawiają ze sobą o trudnościach życiowych, przez co nie są w stanie sobie z nimi radzić. Unikają poruszania trudnych tematów, a to nie sprawia, że problem znika.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.