Kot to dla wielu z nas zwierzę, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Te czworonogi to bardzo czyste zwierzątka - nieodłącznym elementem ich codziennej toalety jest lizanie futra.
Jak koty pozbywają się sierści z żołądka?
Wówczas koty połykają sierść, która jest formowana w żołądku w kulki, zwane bezoarami. Zazwyczaj są one usuwane samoistnie poprzez wymioty, ale czasami koty decydują się na jedzenie lub podgryzanie roślin, które pomagają oczyścić żołądek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znakomitym rozwiązaniem na dolegliwości żołądkowe jest zwykła trawa czy zboża. Czasami jednak kot decyduje się na podgryzanie roślin, które znajdują się w domu. Niestety, część z nich okazuje się dla tych zwierząt trująca.
Jakie rośliny domowe mogą zaszkodzić kotom?
Wśród nich znajduje się m.in. poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska. Może ona wywoływać krwawe biegunki u kota, a nawet zaburzenia neurologiczne. Problemy może także wywołać aloes - w tym wypadku także mowa o wymiotach i biegunce, ale także podrażnieniu pyszczka i błon śluzowych. Inne niebezpieczne rośliny to:
- sansewieria (inaczej: wężownica);
- skrzydłokwiat;
- kliwia;
- cyklamen;
- monstera;
- azalia (inaczej: rododendron);
- dracena;
- filodendron;
- bluszcz;
- lilia.
Problemy gastrologiczne u kota mogą także wywołać niektóre rośliny ogrodowe. Nasz milusiński powinien unikać m.in. hortensji, konwalii, pelargonii czy hortensji.
Czytaj także: Chcesz mieć kota? Musisz zapłacić podatek
Kwiaty cięte także stanowią zagrożenie dla kotów
Źle na kota wpływają także popularne kwiaty cięte. Mowa tutaj m.in. o tulipanach, konwaliach, hiacyntach, frezjach i liliach. W przypadku tej ostatniej trujące dla kota są wszystkie jej elementy, wraz z pyłkiem.