Swojski ziemniak daje wielkie pole do interpretacji. Można dzięki niemu wyczarować pyszną sałatkę albo pożywne puree. Statystyczny Polak zjada około 100 kilogramów tych warzyw rocznie. Sprawdź, co zrobić, by zawsze smakowały przepysznie.
Jak prawidłowo ugotować ziemniaki?
Niewiele osób wie, że kluczowe w obróbce termicznej kartofli jest temperatura wody. Wiele osób z przyzwyczajenia zalewa porcję warzyw zimną wodą. To błąd.
Według ekspertów stare ziemniaki rzeczywiście należy gotować od zimnej wody, ale już te młode będą smaczniejsze, jeśli zalejemy je wrzątkiem. Ta prosta zasada sprawi, że już nigdy nie będziemy się martwić, czy kartofle rozpadną się na talerzu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przed Wielkanocą.
Rodzaje ziemniaków i ich zastosowanie
Na świecie istnieje ok. 1000 odmian ziemniaka. W Polsce możemy na co dzień wybierać nawet spośród kilkudziesięciu rodzajów. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto dowiedzieć się, jaki typ będzie najlepszy do szykowanego przez nas dania.
TYP A
To tzw. typ sałatkowy. Ziemniaki te charakteryzuje zwarta struktura i łatwość krojenia. Najpopularniejsze odmiany Typu A to:
Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Viviana, Volumia.
TYP B
Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny. Typ ogólnoużytkowy najczęściej pojawia się na naszych stołach, wyśmienicie się sprawdza bowiem jako dodatek do dań, a także baza purée i zapiekanek.
TYP C
Jeśli twoja rodzina uwielbia kluski lub placki lub placki ziemniaczane, sięgnij po TYP C. Te mączyste odmiany ułatwią ci kreowanie powyższych dań.
Najpopularniejsze odmiany ziemniaków zaliczanych do tej grupy to: Ametyst, Agnes, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Donald, Etiuda, Gracja, Gustaw, Honorata, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.