Wyniki Ogólnopolskiego EkoTestu, zaprezentowane przez Wirtualną Polskę, pokazują, że 55% badanych błędnie sądzi, że suszarka do prania zużywa najwięcej energii elektrycznej. Według raportu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) suszarka zdecydowanie nie jest w czołówce najbardziej prądożernych urządzeń AGD. Zatem który sprzęt prowadzi w tym rankingu? Wyniki mogą być bardzo zaskakujące.
Oto prawdziwy złodziej prądu. Niespodziewany lider
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, iż to kuchenka indukcyjna jest liderem w zużyciu energii na godzinę pracy. Według PGNiG, kuchenka indukcyjna zużywa nawet trzykrotnie więcej prądu niż lodówka czy zmywarka. To więc znacząca różnica, która może odbić się na naszych rachunkach za energię.
Kontynuacja artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Kuchenka indukcyjna może rocznie pochłonąć aż 748,25 kWh. To dane uśrednione, gdyż rzeczywiste zużycie będzie się różnić w zależności od liczby domowników — pojedyncza osoby, pary czy większej rodziny. Szacunki te zakładają, że kuchenka działa pół godziny każdego dnia. To naprawdę duże zużycie prądu.
Dla porównania, pralka w godzinę pracy zużywa pięć razy mniej energii niż kuchenka indukcyjna. Na liście urządzeń o najwyższym zużyciu energii pralka i zmywarka zajmują odleglejsze miejsca. Na drugim miejscu uplasował się piekarnik, który w ciągu roku może zużyć aż 494,4 kWh, a podium zamyka lodówka z zużyciem około 270 kWh rocznie. Kolejne miejsca zajmują takie urządzenia jak zmywarka, czajnik elektryczny, komputer stacjonarny, pralka, odkurzacz, laptop, mikrofalówka, żelazko, telewizor i telefon komórkowy. Widać więc, że najbardziej energochłonne są sprzęty związane z przyrządzaniem posiłków.
Jak oszczędzać prąd w domu?
Aby skutecznie oszczędzać energię, warto wprowadzić kilka prostych nawyków. Pozwolą one na znaczącą redukcję wysokości rachunków za prąd. Po pierwsze, używaj urządzeń z certyfikatami efektywności energetycznej. Pamiętaj o regularnym serwisowaniu, aby utrzymać ich sprawność. Wyłączaj sprzęty z gniazdka, szczególnie te w trybie czuwania. Korzystaj z naturalnego światła i zasłaniaj okna na noc, by zatrzymać ciepło. Staraj się również ograniczać użycie klimatyzacji i ogrzewania, utrzymując umiarkowaną temperaturę w domu. Edukuj domowników na temat oszczędzania energii, by codziennie świadomie korzystać z prądu.
Warto także pamiętać o kilku prostych zasadach, które umożliwią nam zaoszczędzenie niewielkich kwot. Mowa tutaj chociażby o korzystaniu z telewizora ze zredukowaną jasnością. Pamiętajmy także o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.