Suchość i pęknięcia na piętach są szczególnie dokuczliwe latem. Wielu ludzi stara się szybko pozbyć twardniejącego naskórka, stosując pumeksy i intensywnie szorując pięty.
Takie podejście jest jednak błędne - chociaż przynosi chwilową ulgę, nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę. Istnieje wiele praktycznych i tanich rozwiązań, które pozwolą na pozbycie się tej kwestii znacznie bardziej skutecznie.
Oto najtańsze, domowe sposoby na pękające pięty
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lepiej sprawdzi się chociażby delikatny peeling do stóp. To bardzo skuteczne rozwiązanie. Zamiast niszczyć skórę, stopniowo złuszczy martwy naskórek, poprawiając wygląd pięt. Do tego nie potrzebujemy drogich produktów - soda oczyszczona doskonale spełni to zadanie.
Ten powszechnie dostępny w kuchni proszek ma nie tylko zastosowanie w pieczeniu czy czyszczeniu. Może także stać się podstawą domowego kosmetyku. Co ważne, jego przygotowanie wcale nie jest trudne.
Wystarczy zmieszać dwie łyżki sody z jedną łyżką wody. Otrzymaną pastę nałóżmy na stopy, szczególnie na pięty, i pozostawmy na kilka minut. Następnie opłuczmy stopy i dokładnie wysuszmy, a na koniec nałóżmy nawilżający lub natłuszczający krem. Efekt powinien być widoczny natychmiast.
Alternatywnie, można również przygotować kąpiel dla stóp z sodą i solą. Wystarczy dodać dwie łyżki sody i dwie łyżki soli do ciepłej wody w misce, a następnie moczyć stopy przez około 15 minut. To zdecydowanie uprzyjemni proces pielęgnacji pięt. Dodatek olejków, takich jak lawendowy czy eukaliptusowy, sprawi, że zabieg będzie jeszcze bardziej relaksujący. Po kąpieli należy wysuszyć stopy i nałożyć krem.
Suche pięty nie pojawiają się bez przyczyny
Pojawienie się suchych pięt w wielu wypadkach nie jest przypadkowe. Mogą być one wynikiem noszenia ciasnego obuwia, ale również innych czynników, w tym problemów zdrowotnych. Dotykają one osoby z nadwagą, niedoborem witaminy A, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy czy reumatyzmem.
Również kobiety w ciąży mogą mieć problemy z pękającymi piętami. Często jest to wynikiem noszenia szpilek lub niewłaściwej higieny stóp. To właśnie od odpowiedniego zadbania o te kwestie powinniśmy rozpocząć proces pozbycia się tego problemu.
Jeśli wymienione wyżej sposoby zawiodą, konieczna może być wizyta u lekarza. Specjalista z pewnością precyzyjnie określi źródło problemu i wdroży odpowiednie leczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.