Katarzynki początkowo były świętem obchodzonym tylko przez młodych mężczyzn, z czasem jednak wyparły je znane obecnie i obchodzone bez względu na płeć Andrzejki.
W ostatni dzień listopada kobiety i mężczyźni wróżą sobie poprzez lanie wosku przez klucz i przepowiadając swoją przyszłość przede wszystkim w życiu uczuciowym.
Dawniej obchodzone 24 listopada Katarzynki były czasem wróżb dla młodych i samotnych kawalerów, zaś Andrzejki z 30 listopada służyły głównie niezamężnym pannom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oba te dni jeszcze w XVIII i XIX wieku były chętnie i hucznie celebrowane, szczególnie na wsiach, kiedy ustawały wszelkie prace na polu.
W przededniu imienin Katarzyny, obchodzonych na cześć świętej Katarzyny Aleksandryjskiej organizowano wróżby dla kawalerów przepowiadające, co czeka ich w życiu uczuciowym i czy powodzeniem skończą się dla nich poszukiwania potencjalnej partnerki.
Jednak to typowo męskie święto wyparły znane obecnie Andrzejki, podczas których to kobiety sprawdzają za pomocą różnych wróżb czy uda im się spotkać na swojej drodze wybranka.
A jak wyglądały wróżby z okazji Katarzynek? W wigilię imienin, młodzi mężczyźni wkładali pod poduszkę ptasie piórko. Jeśli we śnie pojawiał się im jakiś ptak, jego cechy zdradzały cechy lub wygląd przyszłej małżonki.
Ogólnie sny śnione w tę noc uznawane były za źródło przepowiedni. Kobieta, która poajwiła się w sennej marze kawalera uznawana była za jego przyszłą żonę.
Obecnie tradycyjne Andrzejki najchętniej celebrowane są zarówno przez kobiety i mężczyzn bez wyjątku. A najpopularniejszą przepowiednię stanowi lanie wosku przez klucz.
Czytaj także: Popularne wróżby andrzejkowe. Bez nich nie ma zabawy