Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Trik z okresu PRL-u czyni cuda. Wystarczy tania przyprawa i trochę wody

6

Czasem zdarza się tak, że srebrna biżuteria czy też zastawa pokrywają się brzydkim nalotem. Czy coś można z tym zrobić? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Istnieje bardzo proste rozwiązanie. Co istotne, nie wymaga ono dużego nakładu finansowego.

Trik z okresu PRL-u czyni cuda. Wystarczy tania przyprawa i trochę wody
Jak czyścić srebrną biżuterię? (Getty Images, Jasmin Merdan)

Srebro jest popularnym metalem o dużym połysku. Można je nabyć znacznie taniej niż złoto. W związku z tym jest ono często wykorzystywane do produkcji biżuterii czy sztućca.

Niestety, srebro ma też swoje wady. Jednym z największych minusów jest ciemnienie - wraz z upływem czasu na srebrnych powierzchniach uwidacznia się ciemna warstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Julia Wieniawa o kontaktach z Nikodemem Rozbickim po rozstaniu. "To jest facet z klasą, chyba pierwszy w moim życiu"

Mamy z nią do czynienia przede wszystkim w przypadku przedmiotów rzadko używanych. Do ciemnienia dochodzi na skutek reakcji chemicznej pomiędzy metalem i substancjami występującymi w powietrzu. Ten proces przyspiesza wilgoć.

Jak walczyć z ciemnym nalotem?

Na szczęście z nalotem można skutecznie walczyć. "Super Express" przytoczył świetny patent z PRL-u.

Przygotuj miskę i wyłóż jej dno folią aluminiową. Wlej do środka gorącą wodę i wsyp po 5 łyżek sody oczyszczonej oraz soli kuchennej. Do tak przygotowanego roztworu włóż srebrne przedmioty i odczekaj około 10 minut. Po tym czasie je wyjmij i delikatnie wypoleruj do sucha. Używaj do tego miękkiej ściereczki - instruuje tabloid.

Najlepiej wykorzystać bawełnianą lub flanelową ściereczkę. Jeżeli nalot jest duży, srebro można namaczać nawet przez kilka godzin. Sól i soda świetnie radzą sobie z niechcianą powłoką, więc prędzej czy później powinna zniknąć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić