W 2022 roku Święto Trzech Króli przypada w czwartek. 6 stycznia w Polsce we wszystkich kościołach katolickich księża poświęcą kadzidło i kredę. Zgodnie z tradycją, tego dnia ulicami miast przechodzi również barwny Orszak Trzech Króli. W tym roku, mimo pandemii, pojawi się na przykład w stolicy. Korowód kolędników odbędzie się pod hasłem "Dzień dziś wesoły" i odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.
Święto Trzech Króli – jak oznaczyć drzwi?
Również zgodnie z tradycją 6 stycznia po zakończeniu mszy świętej z okazji Święta Trzech Króli, kredą napiszemy na drzwiach: K+M+B lub C+M+B. Tygodnik Niedziela skontaktował się z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, aby ustalić, która wersja napisu jest poprawna.
Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2022) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2022), co możemy również przetłumaczyć jako: Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom) – wyjaśnił ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że drzwi domów należy oznaczyć pobłogosławioną kredą.
Co jeszcze mówi tradycja?
Podczas pisania kredą na drzwiach domów należy pamiętać, że powinni być przy tym wszyscy domownicy. Kreśląc kolejne litery powinno się wypowiadać słowa modlitwy:
"Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd (…)".
Święto Trzech Króli jest dziś wspomnieniem pokłonu Mędrców złożonego Jezusowi, który przyszedł na świat. Trzech Królowie uosabiają ludzi różnych warstw społecznych, kultur i wieku. Katolicy mają obowiązek tego dnia wziąć udział w mszy świętej. Warto dodać, że od niedawna 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.